«Труба лопне»: Путін пояснив, чому Росія не буде збільшувати транзит газу через Україну

mind

Він заявив, що Росія вже й так перевищує передбачені контрактами поставки газу

Якщо Росія збільшить транзит газу через Україну, газотранспортна система (ГТС) країни може не витримати напруги і просто «лопнути», заявив президент Владімір Путін, виступаючи на пленарному засіданні Російської енергетичного тижня, передає Forbes.

«Нам все натякають – збільшуйте ще поставки через Україну. Небезпечно збільшувати. Там десятиліттями не ремонтувалася ГТС, там, якщо тиск збільшити, лопне взагалі, Європа зовсім втратить цей маршрут», – заявив він. За його словами, зношеність українського газопроводу становить 80-85% і для збільшення транзиту його потрібно привести «у нормативний стан».

При цьому Росія, за словами Путіна, вже перевищує передбачені контрактами поставки газу в Європу через Україну.

«Збільшення в цьому році через ГТС України поверх наших контрактних зобов'язань по транзиту складе приблизно 10%. Нехай спасибі хоча б скажуть, натомість одна лайка чується», – обурився Путін.

Путін додав, що Москва готова зберегти контракт на прокачування газу через Україну після 2024 року і навіть збільшити його, але потрібно розуміння обсягів: «Ми готові зберегти цей контракт, якщо будуть забезпечені економічні та екологічні умови. Чи готові – потрібно все рахувати».

Путін сказав, що Росія збільшила поставки газу в Європу: «Газпром» збільшив їх на 10%, Росія в цілому – на 15%. Інші ж постачальники скоротили поставки на 14 млрд кубометрів, з яких половина припала на постачальників США, заявив він.

«Якщо нас просять ще, ми готові збільшити ще, ми збільшуємо на стільки, на скільки нас попросять наші партнери. Немає жодної відмови», – додав російський лідер.

До кінця 2021 року Росія, за його словами, вийде на рекордні поставки газу за кордон, а до 2035-го планує зайняти на ринку скрапленого природного газу (СПГ) 20%.

«До 2035 року розраховуємо збільшити виробництво СПГ в Росії до 140 млн т на рік, а також зміцнити своє становище на цьому динамічному ринку, зайнявши на ньому близько 20% за рахунок низької собівартості видобутку і конкурентної логістики», – сказав Путін.

Раніше більше 40 депутатів Європарламенту запідозрили Росію у свідомому «маніпулюванні ринком» газу, заявивши, що «Газпром» занижує поставки, щоб прискорити сертифікацію газопроводу «Північний потік 2». Аналогічне припущення пізніше висловив старший радник Держдепартаменту США з питань енергетичної безпеки Амос Хохштейн. Він зазначив, що поставки російського газу «нез'ясовно низькі». В Кремлі в свою чергу заявляли, що потенціал для збільшення поставок газу в Європу існує, але все залежить від запитів з боку європейських країн та комерційних домовленостей.

Нагадаємо, Кремль назвав умови, за яких Росія готова збільшити транзит газу через Україну.