ВАКС залишив у силі рішення про закриття справи «Роттердам+». Втім, його ще можна оскаржити в апеляції

Hromadske.ua

Про це повідомили на сайті ВАКС.

Слідча суддя Катерина Широка 13 жовтня закінчила розгляд та відмовила у задоволенні скарг потерпілих та заявника на постанову прокурора САП про закриття кримінального провадження у справі «Роттердам+».

Вона також закрила провадження за скаргою ГО «Центр протидії корупції» на цю ж постанову прокурораУ ЦПК зазначили, що тепер вся надія на Апеляційну палату ВАКС, яка може скасувати постанову Демківа і відновити провадження.

Нагадаємо, новий старший у групі прокурорів справи «Роттердам+» Денис Демків був призначений після того, як його попередник Віталій Пономаренко тричі закривав провадження:у серпні 2020 року, січні 2021-го та квітні 2021-го. Першого разу її відновлював Вищий антикорупційний суд, а вдруге та втретє — очільник САП. Після того, як Пономаренко вдруге закрив справу, генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила, що щодо нього проведуть службову перевірку.

Але новопризначений Демків 20 травня також ухвалив рішення про закриття справи. До того ж, за даними НАБУ, це рішення було ухвалене в позаробочий час, без консультацій із детективами та належного вивчення матеріалів справи: у справі налічується понад 100 томів письмових матеріалів та 350 Гб відеозаписів допитів. Що таке «Роттердам+»?

Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції. Її застосовували у 2016-2019 роках.

Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме в порту міста Роттердам, що в Нідерландах.

До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купували не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (як російське вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.

Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС у країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.

За інформацією Венедіктової, справа, відома як «Роттердам+», була зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань ще 24 березня 2017 року — її розслідують досі.