"За забруднення потрібно платити" — еколог про встановлення роздрібних цін на пластикові пакети

Українське радiо

У червні цього року Верховна Рада ухвалила закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України", яким надала уряду повноваження встановлювати мінімальні роздрібні ціни на них. Згідно із законом, вимога про платність пакетів не поширюється на пластикові, що біорозкладаються та надтонкі для первинного пакування риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду.

Про які пакети йдеться у законі?

Надтонкі пакети, так звані "маєчки" — заборонені. Йдеться про пакети на касах, щоб продавці не зловживали становищем і не роздавали їх безкоштовно. Мета — запровадити систему, щоб цих пакетів було менше. Маркетингові заходи інколи передбачають, що пакети можуть бути безкоштовні. Люди мають сплачувати мінімальну ціну за них і розуміти, що за забруднення потрібно платити. Це не впливає глобально на великі магазини.

Ціна 2-3 гривні — не замала ціна для екології?

Насправді, так. Була модель, під час впровадження законопроєкту, щоб не обмежувати пакети, а створити екологічний акциз. У зв'язку зі складнощами податкового законодавства, ці зміни було б важко протягнути до парламенту. Тому пішли іншим шляхом: обмежити надтонкі пакети і впровадити такий механізм на рівні постанови Кабміну, адже вона — гнучка і її можна змінювати. Через рік-два можна буде підвищити вартість. Така ціна вираховується з виробництва пакетів, які виготовляються з нафтопродуктів.

Наскільки вигідна заміна пластикових пакетів на паперові?

Є світова практика, яка показує, що паперові пакети не є альтернативою для пластикових. На виготовлення паперових витрачається дуже багато електроенергії та води. А також паперові поступаються якістю пластиковим чи їхнім альтернативам. Мета законопроєкту — запровадити інші технології, тому обмеження не розповсюджується на біопластикові (виготовлені з крохмалю) пакети.

Біопластикові поступаються пластиковим за витримкою навантажень, але вони створені з органічних речовин, а також є біорозкладними і через рік-два після них нічого не залишається. Наступна постанова буде щодо розробки технічних стандартів та сертифікацій для таких пакетів, щоб продавці не шукали шляху обійти ці обмеження. Хочу зазначити, що в Україні вже потроху розгортаються виробництва пакетів з крохмалю, кукурудзи, картоплі тощо.

Чи змінилася тенденція використання надтонких пакетів за часів пандемії?

Використання одноразових надтонких пакетів в умовах пандемії зросло. Їх можна заміняти еко-торбами. Ними користуються давно і я сподіваюся, що їхнє збільшення — неминуче, адже такими торбами можна користуватися сотні разів. Це — найкращий варіант.

Фото: www.pexels.com