В Європі очікується рекордне подорожчання вуглецевої одиниці викиду CO2 – Bloomberg

UA.NEWS

Європейські виробники електроенергії повертаються до найбруднішого викопного палива. За три тижня листопада, електростанції у Великій Британії підвищили спалення вугілля, аби забезпечити країну достатньою кількістю електроенергії. Крім того, цього тижня у великих містах очікується похолодання та мінусова температура. Ці фактори призвели до подорожчання вуглецевої одиниці на європейській енергетичній біржі до понад 70 євро.

Як пише Bloomberg, Європа переживає енергетичну кризу, адже економіки виходять з пандемії, а люди повертаються до офісів. Попит на електроенергію й тепло зростає, в той час, як пропозиція обмежена. Роки скорочення інвестицій у видобуток викопного палива та несприятливі погодні умови, що не дозволили в поточному році вітроелектростанціям працювати на повну потужність, призвели до рекордно високих цін на газ, електроенергію та вуглецеву одиницю. Це, у свою чергу, призвело до падіння обсягів генерації енергії у деяких роздрібних продавців.

Джерело: ICE

Через дефіцит природного газу, ціни на транспортування енергоносіїв цього року зросли вчетверо. Трейдери готуються спалювати більше вугілля цієї зими, а для цього їм слід видати більше дозволів на викиди CO2 у навколишнє середовище. Однак Європейський союз збільшив свої кліматичні амбіції та пообіцяв форсувати скорочення шкідливих викидів у поточному десятилітті. Це означає, що вуглецева одиниця буде стрімко дорожчати.

«Наша поточна крива переходу газу на вугілля свідчить про те, що енергогенеруючі компанії планують спалювати більше вугілля мінімум до березня 2023 року, що збільшує викиди CO2», - пишуть аналітики ClearBlue Markets.

Грудневі еталонні вуглецеві ф’ючерси подорожчали на 1,5% до рекордно високого рівня у 70,43 євро за метричну тонну на амстердамській біржі ICE Endex. О 13:51 цей показник знизилися до 70 євро. Цього року ціни на вуглець зросли більш ніж удвічі. BloombergNEF очікує, що до 2030 року одиниця викидів парникових газів, буде коштувати понад 100 євро за тонну.

Вуглецева одиниця також почала дорожчати після того, як на переговорах COP26 у Шотландії було досягнуто угоди про створення глобального ринку з торгівлі вуглецевими викидами в якості вирішення проблеми глобального потепління. Минулого тижня у звіті Європейського управління з цінних паперів і ринків також відкинули занепокоєння зловживанням та роллю спекулятивних інвесторів у торгівлі викидами CO2.

«Учасники ринку продовжували пояснювати суттєве зростання цін на викиди технічними й опційними продажами, ймовірно, посиленими звітом ESMA», – йдеться у звіті Engie EnergyScan в понеділок.

Вуглецева одиниця подорожчала навіть на другий день після здешевлення газу. Причина – побоювання трейдерів, що нова хвиля пандемії COVID-19 у Європі призведе до запровадження локдауну в ще більшій кількості європейських країн.

Прогнозується відновлення обсягів генерування вітрової енергії

Водночас, старший економіст з енергетики ABN Amro Ганс ван Кліф не виключає, газ може дешевшати далі через стурбованість тим, що Австрія, та ймовірно Нідерланди, найближчими тижнями обмежать пересування громадян, аби стримати поширення вірусу.

Наступного тижня прогнозується пом’якшення погоди, тобто нинішнє похолодання буде не настільки тривалим, як очікувалося. Це допомагає розвіяти побоювання щодо дефіциту газу в Західній Європі. Ганс ван Кліф також зазначив, що в останні дні зафіксоване нарощування генерування енергії вітровими електростанціями після затяжного періоду низької генерації, що також послаблює імовірність подорожчання газу.

У понеділок базові європейські газові ф’ючерси знизилися на 6,3% - до 81,68 євро за мегават-год, а британський еквівалент впав на 6,2% до - 206 пенсів за терм. Минулого тижня європейські ціни зросли на 15% після того, як Німеччина призупинила процес сертифікації російського газопроводу «Північний потік-2».

Нагадаємо, нинішня газова криза в Європі виникла через низку факторів. Головними з них є повільне відновлення економіки внаслідок пандемії коронавірусу, вкрай холодна зима 2020-2021, що максимально спорожнила європейські газосховища, а також падіння власного виробництва газу в країнах ЄС.

У вересні на європейській енергетичній біржі стрімко почав дорожчати газ. 6 жовтня вартість палива вперше в історії сягнула рекордних $1924 за тисячу кубометрів.

Низка держав ЄС закликали Європейську комісію ухвалити рішення для зниження удару по економіці через подорожчання газу. Також Єврокомісію закликають розслідувати причини стрімкого подорожчання блакитного палива. Через рекордні ціни, Брюссель готується сформувати стратегічні запаси газу. Тим часом німецька компанія Deutsche Energiepool припинила поставки газу своїм клієнтам через колосальне зростання цін.

Ще однією причиною європейського цінового шоку експерти пояснюють шантажем з боку «Газпрому». На їхню думку, російський монополіст таким чином тисне на ЄС, аби домогтися прискореної сертифікації та запуску газопроводу «Північний потік-2».