"За забруднення потрібно платити". Чи стануть українці використовувати менше пластикових пакетів

UA: Cуспільне мовлення

Наближається дата коли в Україні набуде чинності заборона на безкоштовні пластикові пакети. З 10 грудня уряд встановлюватиме мінімальні роздрібні ціни на так звані "маєчки", що сотнями і тисячами роздавалися продавцями у супермаркетах. Про те, чи стануть їх менше використовувати, в ефірі Українського радіо розповів еколог, експерт з питань охорони довкілля Сергій Волков.

Цьогоріч Верховна рада ухвалила закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, яким надала уряду повноваження встановлювати мінімальні роздрібні ціни на них. Згідно із законом, вимога про платність пакетів не поширюється на пластикові, що біорозкладаються та надтонкі для первинного пакування риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду.

Сергій Волков зазначив, що заборонять безкоштовні надтонкі пакети, так звані “маєчки”. Йдеться про пакети на касах, щоб продавці не зловживали становищем і не роздавали їх безкоштовно.

"Мета — запровадити систему, щоб цих пакетів було менше. Маркетингові заходи інколи передбачають, що пакети можуть бути безкоштовні. Люди мають сплачувати мінімальну ціну за них і розуміти, що за забруднення потрібно платити. Це не впливає глобально на великі магазини", — вважає експерт.

Він розповів, що під час створення законопроєкту розглядалася модель впровадження екологічного акцизу: "У зв'язку зі складнощами податкового законодавства, ці зміни було б важко протягнути до парламенту. Тому пішли іншим шляхом: обмежити надтонкі пакети і впровадити такий механізм на рівні постанови Кабміну, адже вона — гнучка і її можна змінювати. Через рік-два можна буде підвищити вартість. Така ціна вираховується з виробництва пакетів, які виготовляються з нафтопродуктів".

За словами експерта, є світова практика, яка показує, що паперові пакети не є альтернативою для пластикових.

"На виготовлення паперових витрачається дуже багато електроенергії та води. А також паперові поступаються якістю пластиковим чи їхнім альтернативам. Мета законопроєкту — запровадити інші технології, тому обмеження не розповсюджується на біопластикові (виготовлені з крохмалю) пакети. Біопластикові поступаються пластиковим за витримкою навантажень, але вони створені з органічних речовин, а також є біорозкладними і через рік-два після них нічого не залишається. Наступна постанова буде щодо розробки технічних стандартів та сертифікацій для таких пакетів, щоб продавці не шукали шляху обійти ці обмеження. Хочу зазначити, що в Україні вже потроху розгортаються виробництва пакетів з крохмалю, кукурудзи, картоплі тощо", — розповів Волков.

Еколог додав, що використання одноразових надтонких пакетів в умовах пандемії зросло і закликав українців заміняти пакети екоторбами.