Озвучено прогноз цін на олію в Україні

AgroPolit.com

За даними асоціації «Укроліяпром», Україна у 2021 році отримає близько 7,2 млн т олії. Цього року виробництво олії на 1,3 млн т перевищило минулорічні показники. Експерти пояснили, чому при збільшення вииробництва зростає ціна на олію. Про це ідеться у матеріалі на АgroРolit.com.

«Ми в 20 разів більше виробляємо, ніж споживаємо. Переважну кількість олії – продаємо на експорт. До того ж вітчизняний ринок олійної продукції напряму пов'язаний з реакційними тенденціями на світових ринках. Якщо там зростає ціна на продукцію, вітчизняний ринок корегує вартість товарів на внутрішньому ринку відповідно до світових тенденцій», – пояснили в асоціації.

За словами представника асоціації, ще у 2020 році ціни на олію помірно зростали, стрибок відбувся у березні 2021 року.

Якщо у вересні 2020 року початкова ціна на соняшник була близько 10 тис. грн/т, то вже у грудні ми бачили ціни на рівні 15 тис./т. Це нормальна тенденція. Вартість олії на той момент була 1200 грн/т. Однак вже у березні 2021 року ціна на олію зросла до 1600 грн/т, з цього моменту почалася «цінова гойдалка», – пояснюють в асоціації «Укроліяпром».

Як формуються ціни на олію в Україні, і з чого складається її вартість?

Як пояснили в асоціації, для виробництва 1 т соняшникової олії потрібно близько 2,5 т насіння соняшника. Минулого року ціна на соняшник зросла з $300 до $1000, і при ціні 1кг – $1 вартість олії фізично не може бути $0,97. В структурі формування вартості соняшникової олії 85% – це вартість насіння. Щоб виготовити 1т рафінованої олії, до вартості сирої продукції потрібно додати ще $150-160.

Наступний момент – формування ПДВ. Виготовлення 1 пляшки олії обходиться підприємству близько 45-50 грн. 20% ПДВ від цієї суми – це додаткові 10 грн вартості до пляшки олії. Також ми пам'ятаємо, що торгові мережі встановлюють націнки, і вони жорстко не регулюються на законодавчому рівні. Хтось встановлює 5%, хтось 10% чи навіть 15%.

На кінцеву вартість продукції також впливають логістичні витрати. Наприклад, у Києві нема жодного заводу з виготовлення олії, і її потрібно везти або з Дніпра, або з Полтави чи Приколотного.

Зменшення ціни на олію, в тому числі для внутрішнього українського користувача, можна очікувати лише в тому випадку, якщо буде зменшуватися вартість нафтопродуктів хоча б на $20-30.

Варто додати, що зростання цін на газ переважно не позначилося на вартості виробництва олії, адже підприємства використовують в процесі виробництва не газ, а лушпиння соняшника, пелети (гранули). І хоча цей вид альтернативного пального також зріс у ціні в 3-4 рази і користується сьогодні великим попитом, однак за рахунок енергоощадних технологій вартість переробки у нас приблизно на $30-40 менша, ніж за кордоном. Тому коли сьогодні заявляють, що за кордоном соняшникова олія дешевша, ніж в Україні, можна поставити цим людям зустрічне запитання: «А чому жодної пляшки їх дешевої олії ми не бачимо на прилавках їхніх же магазинів?» – ставлять риторичне запитання в «Укроліяпром».

Нагадаємо,3000 т арештованої олії продали за рекордні 93,7 млн грн.