Всюдихід для ЗСУ: Що за плаваючий транспортер ПТС-2 модернізують в Україні

depo.ua

Оновлення транспортерів коштуватиме майже 18 млн гривень.

Поки через електронну систему публічних закупівель ProZorro відбувається торги і визначається підрядник, можна детальніше познайомитись з цим екзотичним представником військової техніки.

Що за тачка

ПТС-2 – це плаваючий транспортер середній (звідси й назва), призначений для оперативної переправи через великі водойми різної техніки, вантажів і десанту. Транспортер може також використовуватись для перевезень особового складу та вантажів по пересіченій та заболоченій місцевості.

Плаваючий транспортер також можна використовувати під час проведення морських десантних операцій. З цією метою він оснащений гіронапівкомпасом. А додаткове морське обладнання (подовжувачі вихлопу, захист скління кабіни, герметизований тент, два потужні водовідкачувальні насоси) забезпечує морехідність при штормі до 3 балів.

Цікаво, що ПТС-2 має українське походження – у 1973 році його розробили на Луганському тепловозобудівному заводі на базі шасі танку Т-64.

Транспортер має тримісну герметичну кабіну, обладнану обігрівачем та повітроподачею з фільтром, що дозволяє екіпажу працювати без протигазів. Також має протишумову та теплову ізоляцію. Вікна оснащені склоочисниками та обігрівом скла.

Кабіна має два люки для виходу нагору та двері для виходу на вантажну платформу. Люк командира обладнаний кулеметною туреллю. ПТС-2 може бути обладнаний як кулеметом, так і іншим видом озброєння. Хоча треба розуміти, що це не бойова машина, а інженерна.

Читайте також: Що таке БРЕМ-84 "Атлет", який буде рятувати українські танки на полі бою

Завантаження проводиться на суші через відкидний задній борт з апарелями. Відкривання та закривання заднього борту здійснюється за допомогою гідросистеми, але апарелі доводиться відкидати та піднімати вручну.

Самохідна техніка заїжджає до кузова самоходом, несамохідна техніка затягується в кузов лебідкою транспортера (до 10 тонн), що приводиться в дію базовим двигуном.

Вантажопідйомність на воді та на суші 12 тонн при запасі плавучості 46%. За один рейс транспортер може переправити (варіанти):

12 поранених на ношах,

75 солдат мотострільців з повним озброєнням і спорядженням,

2 гармати калібру до 85-мм включно з розрахунками,

1 гармата калібром від 85-мм до 122-мм включно з розрахунками,

1 гаубиця калібру 122-152-мм з розрахунками,

1 автомобіль із вантажем загальною вагою до 12 тонн.

Суходолом ПТС-2 пересувається на гусеничному ходу з індивідуальною торсійною підвіскою завдяки дизельному двигуну В-46-5 потужністю 710 кінських сил. При цьому швидкість по шосе становить до 60 км/год. Запас ходу по шосе – 500 кілометрів. Завдяки низькому питомому тиску на ґрунт, машина має хорошу прохідність по заболоченій місцевості.

Пересування на воді здійснюється за допомогою двох гвинтів, які можуть включатися одночасно з приводом гусениць, що підвищує можливості машини при в'їзді/виїзді в воду і руху по мілководдю. Транспортер може розвивати на спокійній воді швидкості: з вантажем – 11,7 км/год, а без вантажу – 12,9 км/год.

Використання і перспективи

До війни на Донбасі, ПТС-2 на озброєнні Збройних сил України не перебували. Однак, шість одиниць зберігались на Луганському тепловозобудівному заводі, де їх влітку 2014-го захопили бойовики бандформування "ЛНР".

Відомо про застосування їх так званою "Групою швидкого реагування "Бетмен". Зокрема, бойовики намагалися перегородити ними мости в Станиці Луганській та в'їзд у Луганськ зі сторони Металіста.

Також відомо, що дві машини ПТС-2 були захоплені бійцями батальйону "Донбас" під час штурму Лисичанська. Ще одну машину відбили у бойовиків бійці батальйону "Айдар" під час штурму міста Щастя. Ще принаймні дві машини під час боїв були знищені вогнем української артилерії.

З українського боку відомо про використання ПТС-2 для мінування протидесантними мінами азовського узбережжя в районі Маріуполя у грудні 2014 року. Більше вони в поле зору журналістів не потрапляли.

Як бачимо, зараз в ЗСУ вирішили повернутись до використання плаваючих транспортерів. Щоправда, про які саме машини йде мова – про "трофейні" три одиниці, які були відбиті у бойовиків "ЛНР" в 2014-му році, чи про інші, які віднайшли десь на складах, – точно невідомо.

Як би там не було, а ПТС-2 – машина цікава і виглядає досить корисною. Можливо, на її базі колись навіть розроблять новий сучасний плаваючий транспортер для Збройних сил України. Як це сталося з броньованими тягачами, наприклад.

Читайте також: Радянський спадок і сучасні розробки: Що за броньовані тягачі стоять на озброєнні в ЗСУ