Що Україна повинна зробити для отримання наступних траншів МВФ: деталі меморандуму

Finance.ua

Наступні транші кредиту від МВФ Україна зможе отримати у березні і червні 2022 року, але для цього уряд зобов’язався виконати низку вимог.

Про це йдеться у статті ЕП.

Так, уже до кінця листопада 2021 року Україна має виконати одразу декілька структурних маяків МВФ.

«По-перше, затвердити бюджет на 2022 рік, у якому дефіцит не перевищував би 3,5% від ВВП, або близько 188 млрд гривень. Верховна Рада планує почати розгляд бюджету вже наступного тижня, який починається 30 листопада», — йдеться у матеріалі.

По-друге, затвердити план передачі повноважень від старих членів наглядових рад держбанків до нових.

У нинішніх членів наглядових рад повноваження закінчуються весною 2022 року, тож для МВФ важливо, щоб вони встигли передати повноваження і у наглядових радах зберігалося правонаступництво.

Водночас до кінця грудня 2021 року Україна зобов’язалася опублікувати повний аудит торішнього Фонду боротьби з коронавірусом.

Крім цього, у новому меморандумі знайшли відображення наслідки банкопаду 2014−2016 років — до кінця грудня 2021 року Офіс генерального прокурора має опублікувати проміжний звіт щодо розслідувань у справах доведення до банкрутства банків.

«Також у новому меморандумі знайшли місце гучні відставки з департаментів Нацбанку. До кінця року НБУ має затвердити план дій щодо покращення професійної спроможності департаментів, які відповідають за банківський нагляд. Цей план мають погодити з МВФ», — йдеться у статті.

До кінця січня 2022 року Кабмін зобов’язався розробити і схвалити дорожню карту повної або часткової приватизації ПриватБанку та Ощадбанку, зокрема їх продажу міжнародним інвесторам з бездоганною репутацією.

До кінця лютого Україна повинна* погодити і опублікувати план повернення активів, виведених зі збанкрутілих банків* – у цьому напрямку вже ведеться певна робота. Цього року створили робочу групу, у яку увійшли представники НБУ, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уряду та правоохоронних органів.

Крім цього, до кінця березня 2022 року Україна зобов’язалася покращити процедуру відбору голови САП, якого не можуть призначити з 2020 року.

Також Рада має ухвалити зміни до антикорупційного законодавства з метою посилення незалежності САП та встановлення механізму підзвітності її керівників.

В енергетичному секторі Україна зобов’язалася запровадити доступну для всіх постачальників газу базу споживачів блакитного палива. Такий крок має посилити конкуренцію на газовому ринку та спростити процес зміни постачальника газу. Цю умову необхідно виконати до кінця березня 2022 року.

До кінця травня уряд має провести корпоратизацію державного «Енергоатому». Зокрема, у компанії має з’явитися наглядова рада, більшість членів якої повинні бути незалежними. Обиратимуть їх за допомогою прозорих процедур.

До кінця квітня 2022 року в Україні має закінчитися перевірка доброчесності членів Вищої ради правосуддя, відповідно до ухваленого у липні закону.