Мораторій на банкрутство держшахт хочуть продовжити до 2024 року

Finance.ua

Члени Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг пропонують парламенту продовжити термін дії мораторію на виконавчі провадження, заходи примусового виконання рішень та відкриття справ про банкрутство державних вугледобувних підприємств до 1 січня 2024 року.

Про це йдеться в законопроєкті №6347, внесеному в Раду 25 листопада. Авторами документа значаться голова профільного комітету Андрій Герус і його колеги Вікторія Гриб, Юрій Камельчук, Максим Єфімов, Олександр Горобець, Володимир Мороз і Михайло Бондар.

Законопроєкт передбачає внесення зміни до статті 1 Закону про відновлення платоспроможності державних шахт, згідно з якою мораторій продовжується ще на два роки. На сьогодні прописано, що він закінчується 1 січня 2022 року.

У пояснювальній записці автори зазначають, що на сьогодні на підконтрольній території України розташовано 11 державних вугледобувних підприємств, що об’єднують 33 шахти, на яких працює понад 34 тисячі осіб. Однак вони забезпечують лише 10% загального вуглевидобутку (у 2020 році 2,9 млн тонн при 28,8 млн тонн в цілому по Україні).

Причому державний видобуток планомірно падає з щороку і скоротився в порівнянні з 2014 роком в 2,7 разу (з 7,8 млн тонн). У 2021 році, щоправда, Міненерго повернуло в держвласність два підприємства (шахта “Краснолиманська” і “Добропіллявугілля-видобуток”), завдяки яким видобуток зріс майже вдвічі щодо торішніх показників.

Однак переважна більшість вугільних держпідприємств вже давно перебувають у кризі і за відсутності законодавчого захисту практично відразу будуть визнані банкрутами через складне фінансово-економічне становище, зазначають автори ініціативи.