В ОП обговорюють введення цільових виплат чи продовольчих талонів для населення, якщо цьогоріч буде висока інфляція

Український капітал

Офіс Президента займається обговоренням питання економічної підтримки населення з низьким доходом в разі збереження суттєвого зростання цін на харчі у 2022 році. Серед можливих каналів підтримки обговорюються проведення адресних платежів чи введення продовольчих талонів.

«Якщо негативний сценарій буде реалізований, то державі необхідно захистити найменш багатих. Канали підтримки тут можуть бути різноманітні — починаючи від адресних платежів, подібних до поточної програми через систему Дія, до американських талонів на їжу (не плутати з радянськими талонами на їжу, картками та іншими історичними атрибутами)», — повідомив радник Президента з економічних питань Олег Устенко.

За його даними, базовий прогноз щодо інфляції цін на харчі на 2022 рік становить 10–20%. В ОП очікують підвищення цін на продовольчі товарні групи (зернові, цукор, какао тощо) до 20% у цьому році.

Нагадаємо, грудневий показник інфляції у річному вимірі скоротився до 10%, помісячне зростання цін сповільнилося до 0,6%.

Найбільше з усіх категорій товарів за рік подорожчала освіта (на 17%), а здорожчання цін на харчі та безалкогольні напої — на другому місця. За минулий рік їх вартість в середньому зросла на 12,7%.

В категорії харчів та безалкогольних напоїв найбільше збільшилися ціни на олію, цукор та яйця. Вартість олії за рік зросла на 38,8%, цукор здорожчав на 28,3%, а яйця — на 19%.

Серйозне зростання за рік також показали ціни на хліб — плюс 18,7%, загалом ціни на хліб та хлібопродукти — на 17,3%.

Масло за рік здорожчало на 13,6%, а м’ясо та м’ясопродукти — на 12,9%. Ціни на овочі зросли на 12,7%, на молоко — 11,3%, на макаронні вироби — на 10,9%.

Вартість сиру та м’якого сиру зросла за рік на 10,3%, а риби та продуктів з риби — на 9,3%. Ціни на безалкогольні напої зросли на 3,8%.

Водночас лише вартість фруктів за рік скоротилася — їх ціни впали на 10,2%.