Імпорт харчових продуктів та сировини тваринного походження в Україну може зупинитись

GrowHow.in.ua
Імпорт харчових продуктів та сировини тваринного походження в Україну може повністю зупинитися. Такий висновок зробили експерти Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), проаналізувавши проєкт наказу Мінекономіки “Про затвердження Порядку визнання еквівалентності системи державного контролю країни-експортера”.

Сьогодні дозвіл на імпорт харчових продуктів тваринного походження до України можна отримати двома способами:

>
 • Завод чи фабрика з їх виробництва мають бути внесені в український реєстр підтверджених потужностей. Для цього українські компетентні органи повинні перевірити виробництво.
 • Україна визнає систему контролю за продуктами тваринного походження країни, де розташоване виробництво, такою що відповідає українській (є еквівалентною). Це автоматично дає змогу імпортувати продукти з усіх потужностей, які зареєстровані в цій країні.
 • Наказ Мінагрополітики №118 від 01.04.2014 р. визнає такою, що відповідає українській всю систему контролю Європейського Союзу. Це дало змогу українському бізнесу легко і без зайвих перешкод імпортувати продукти і сировину тваринного походження із ЄС та потужностей третіх країн, які акредитовані за правилами ЄС.

  — Cаме із посиланням на цей наказ наразі в Україну ввозяться харчові продукти та корми, що виробляються закордоном. Причиною ж зупинки імпорту можуть стати наміри Мінекономрозвитку відмінити його. Це передбачено одним з пунктів нового документу. Процедура визнання еквівалентності, передбачена новим документом, дуже складна. Тому, об’єктивно складно розраховувати на оперативне визнання еквівалентності інших держав, — зазначили у ЄБА.

  Зокрема, значною перепоною, на думку експертів, можуть бути гарантії зовнішніх партнерів того, що їх система контролю відповідає законодавству України. На практиці, іноземним органам необхідне вивчення системи контролю в Україні, порівняння її з власною системою контролю тощо. Тому питання може “загальмуватися” на тривалий час. При цьому перехідного періоду у новому проєкті наказу не передбачено.

  У ЄБА зазначили, що зупинка імпорту значних обсягів харчової продукції та кормів призведе до дефіциту продовольства та значних втрат надходжень держави від податків і зборів. Результатом цього може стати зупинка окремих українських виробництв та ресторанів, які працюють з імпортною сировиною.

  NB: Прийняття проєкту Наказу в поточній редакції, за оцінками експертів Асоціації, матиме також негативний вплив і на експортний потенціал України.

  Асоціація звернулася до уповноважених органів з проханням сприяти внесенню змін щодо перехідного періоду. Доцільним вважають період не менше 3 років або до моменту визнання еквівалентності системи державного контролю ЄС. Просять також дозволити ввезення продукції з країн та потужностей, з яких продукти впродовж 5 років вже ввозилися (пересилалися), якщо уповноважений орган України не приймав рішення про заборону ввезення продуктів з таких потужностей.

  Бізнес-спільнота звернулася також до Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики із пропозицією провести Комітетські слухання аби обговорити всі можливі наслідки від прийняття документу.

  Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram