Стали відомі ціни на газ у Європі

Перший діловий

Стало відомо, що ціни на газ у Європі на відкритті торгів підскочили на понад 10%. В результаті вартість однієї тисячі кубометрів палива перевищує 1100 доларів.

За даними лондонської біржі ICE, лютневі ф’ючерси найбільшого європейського хаба TTF відкрилися за ціною 1100 доларів і за кілька годин зросли до 1113 доларів за 1000 кубометрів.

Нагадаємо, що ціни на газ у Європі почали зростати з весни 2021 року. Тоді за індексом TTF вартість тисячі кубометрів палива коливалася в межах 250-300 доларів. Проте з кожним днем, місяцем ціни зростали безперервно, досягнувши історичного максимуму 21 грудня 2021 року. Наприкінці минулого року газ продавався за рекордні 2190,4 долари за 1000 кубічних метрів. Потім ціна почала знижуватися і впала вдвічі – до 1000 доларів.

Експерти аргументують такі стрибки цін одразу декількома факторами впливу: низький рівень заповненості ПСГ Європи, обмежені пропозиції з боку постачальників газу, високий попит в Азії на скраплений газ.

У тому числі на ціни на газ у Європі впливають і погодні умови, а також неоднозначний запуск «Північного потоку-2», який вже готовий функціонувати, проте найімовірніше не буде запущено до літа 2022 року.

Нагадаємо, що заступник держсекретаря Сполучених Штатів Вікторія Нуланд заявила під час брифінгу про те, що Європейський союз, Німеччина та Америка готові заблокувати «Північний потік-2» у разі, якщо Російська Федерація приймає рішення про напад на Україну.