«Нафтогаз»: російська окупація загрожує транзиту газу до Європи, але не доходам України

The Page

Українська сторона повідомила «Газпрому» про те, що вона більше не несе відповідальності за транзит газу через території, окуповані Росією, повідомив голова правління «Нафтогазу України» Юрій Вітренко.

«Наразі це близько третини від загального обсягу транзиту. «Газпром» може перенести цей обсяг до іншої точки приєднання до України», — написав він у твіттері.

Раніше «Оператор ГТС України» повідомив про настання форс-мажорних обставин, які унеможливлюють подальше транспортування газу через газово-вимірювальну станцію (ГВС) «Сохранівка» та прикордонну компресорну станцію (КС) «Новопсков», що знаходяться на окупованій території Луганської області..

У зв'язку з цим ОГТСУ повідомив «Газпрому», що з 07:00 11 травня для виконання транзитних зобов'язань перед європейськими партнерами в повному обсязі та згідно з умовами договору можливе тимчасове перенесення недоступних потужностей з фізичної точки з'єднання «Сохранівка» на точку «Суджа», яка знаходиться на контрольованій Україною території.

Раніше ОГТСУ неодноразово повідомляв «Газпрому» про загрози транзиту через дії окупаційних сил, контрольованих Росією, і вимагав зупинити втручання в роботу об'єктів, але ці звернення були проігноровані.

«Газпром» відкинув підстави оголошення Києвом форс-мажору з транзиту і заявив про неможливість перенаправлення обсягів.

У свою чергу, ОГТСУ повідомив, що через ГВС «Суджа» проходять три газопроводи діаметром 1400 мм: «Єлець – Кременчук – Кривий Ріг», «Прогрес» та «Уренгой – Помари – Ужгород» – із загальною технічною потужністю по транзиту 244 млн кубометрів. на добу. Ці обсяги більш ніж удвічі перевищують загальний транзитний потік через українську ГТС згідно з поточними контрактними зобов'язаннями (109,6 млн куб. м на добу).

Більше того, перенесення потужностей з ГВС «Сохранівка» на ГВС «Суджа» вже відбувалося з 12 по 25 жовтня 2020 року у зв'язку з плановими ремонтами. Тоді транзит газу через точку входу «Суджа» становив 165,1 млн куб. м на добу.

Відтак, твердження про неможливість здійснити перенесення потоків із «Сохранівки» до «Суджи» не відповідають дійсності, заявили в ОГТСУ.

«Нафтогаз України» очікує продовження оплати «Газпромом» договірного обсягу транзиту газу за будь-якого його рішення, заявив Вітренко. Він нагадав, що у контракті є положення «качай або плати».

Вітренко зазначив, що якщо не буде оплати, то має бути новий арбітраж. «Можемо повторити?» – підсумував глава «Нафтогазу», натякаючи на виграш у 2018 році у Стокгольмському арбітражі у «Газпрому».