Прямі втрати МСБ можуть сягати $85 млрд — дослідження Advanter Group

Vector

Малий і середній бізнес України за шість тижнів війни зазнав збитків на $64–85 млрд, а майже половина підприємств повністю припинили свою діяльність 24 лютого. Такі результати отримала міжнародна компанія Advanter Group у своєму дослідженні.

Що відбувається з МСБ під час війни

Повільними темпами, але частково малий та середній бізнес відновлює свою дільність. Проте навіть через шість тижнів війни 49% компаній повністю або майже повністю не функціонують. Але 15% компаній не змінили свій обсяг робіт, навіть збільшили його. Загальні прямі втрати МСБ із 24 лютого оцінюють у $64–85 млрд (без урахування недоотриманих прибутків).

Серед основних причин, які заважають підприємцям відновити діяльність:

брак платоспроможних клієнтів на внутрішньому ринку;неможливість прогнозувати розвиток ситуації в Україні та на внутрішньому ринку;брак капіталу;зруйновані ланцюги постачання;клієнти (або роздрібні мережі) не розраховуються (вчасно або в принципі).

Крім того, індекс активності бізнесу UBI впав до найгіршого показника з грудня 2020 року. Він дорівнює 33,82 зі 100 можливих.

Джерело: Advanter Group

Більшість представників МСБ відкинули ідею релокації свого підприємства:

71% не перевозили свій бізнес та не планують цього робити;20% перевезли підприємства в інші регіони України;4,4% переїхали за кордон.

Якщо дивитися на сфери діяльності релокованих компаній, то серед них найбільше представників:

IT-галузі;фінансової та страхової діяльності;маркетингу, консалтингу та дизайну;охорона здоров’я та соцдопомога;ремонт автотранспортних засобів.

Джерело: Advanter Group

Наразі малий та середній бізнес потребує фінансування. Загальні потреби — $54 млрд. 32% підприємств вважають пошук фінансування пріоритетом, 87% потребують фінансування.

Як проводили дослідження

Опитування проводила компанія Advanter Group за підтримки Мінцифри, Ukrainian Economic Outlook, ТПП та Ліги ділових клубів України. Опитали 934 власників або CEO підприємств з 4 по 7 травня.