Низький врожай сої в Аргентині та Бразилії призведе до зростання цін на соєву та соняшникову олію

УкрАгроКонсалт

Південна Америка завершує збирання врожаю сої, і аналітики уточнюють свої оцінки напередодні виходу звіту USDA. Так, вони очікують, що у травневому балансі експерти USDA знизять прогноз виробництва сої в Аргентині на 1 млн т до 42,5 млн т та Бразилії на 700 тис т до 124,3 млн т, хоча місцева агенція Safras та Mercado знизила свою оцінку врожаю для Бразилії на 2,8 млн т до 122,3 млн т.

Травневі ф’ючерси на сою на біржі в Чикаго за тиждень впали на 1,4% до 601,5 $/т, а листопадові – на 1,5% до 537,6 $/т, але на даних звіту зростання цін може відновитися, особливо з огляду на низькі темпи сівби у США.

Внаслідок дощів та холодної погоди станом на 8 травня у США засіяно соєю лише 12% запланованих площ, у порівнянні з 39% торік та 24% в середньому за 5 років на цю ж дату.

Попри незначне зниження цін на сою травневі ф’ючерси на соєву олію в Чикаго за тиждень подорожчали на 4,8% до 1938 $/т, тоді як грудневі залишилися на рівні 1612 $/т.

Заборона Індонезії на експорт пальмової олії відчутно підтримує котирування соєвої олії, що, в свою чергу, сприяє підвищенню цін на соняшникову олію.

На тлі блокування портів України ціни на російську соняшникову олію залишаються на високому рівні 1850-2000 $/т FOB, проте попит на неї незначний, оскільки основні імпортери відмовляються купувати російську продукцію через санкції та проблеми з проведенням валютних розрахунків.

Українську соняшникову олію з доставкою до Румунії, Польщі та Німеччини пропонують по 1600-1800 $/т, але складнощі з відвантаженням залізницею через великі черги вагонів на станціях переходів та відсутність потрібної кількості автотранспорту не дозволять найближчим часом збільшити обсяги поставок до ЄС, що утримуватиме ціни на олію на високому рівні.