Зеркаль пояснила, чому Угорщина виступає проти ембарго на російську нафту

Слово і Діло

Угорщина почала виступати проти шостого пакету санкцій проти росії, зокрема нафтового ембарго, бо хоче грошової компенсації для себе. Крім того, ембарго призвело б до того, що ціни на пальне в Угорщині зросли та зрівнялися б із середньоєвропейськими.
Про це в ефірі UMN сказала надзвичайна та уповноважена амбасадор та радниця міністра енергетики України Лана Зеркаль.
«Угорці все це розпочали, тому що вони не отримали повною мірою гроші на боротьбу з ковідом, оскільки мають проблеми з верховенством права. А ще тому, що у них є важіль. Чому б цей важіль не використовувати, це ж для них важливо, а все інше – маячня», – сказала радниця.
Сьогодні видання Politico із посиланням на трьох європейських чиновників повідомило, що ЄС розглядає можливість грошової компенсації для Угорщини за підтримку шостого пакету санкцій. Гроші можуть виділити у рамках нової енергетичної стратегії REPowerEU.

Про яку суму в цьому випадку йдеться, Зеркаль не знає. «Я так розумію, що переговори, які вони вели всередині ЄС, їх не влаштовували по сумі», – зазначила вона.
Зеркаль також розповіла, що Україна пропонувала вводити нафтове ембарго до виборів в Угорщині: «Це було б легше, тому що Орбан був більш схильний до комунікації та до того, щоб підтримати спільну позицію ЄС».
Радниця голови Міненерго нагадала історію 2019 року, коли з росії до Європи надходила забруднена нафта: тоді Угорщина змогла компенсувати постачання з рф. «Вони просто зупинили постачання, сказали, що не працюватимуть із такою якістю нафти. І більше двох місяців їхній MOL (Magyar Olaj es Gázipari Részvénytársaság — найбільша нафтогазова компанія Угорщини, ред.) переробляв іншу нафту, а не російську. І якось вони її отримували. І не було жодних проблем із цим. А тепер це проблема?» – розповіла Зеркаль.
Зеркаль також прокоментувала заяву глави МЗС Угорщини Петера Сійярто про те, що ембарго на російську нафту підвищить ціни на пальне на 60%. Насправді, за її словами, вартість просто буде приведена до середньоєвропейської, але Угорщина не хоче платити стільки.
«Я багато зараз подорожувала автомобілем по Європі, і дуже помітна різниця в цінах на паливо між Угорщиною і навіть сусідніми країнами. В Угорщину всі їдуть заправляти свої авто із сусідньої Австрії чи Словаччини, Чехії. Знаєте, чому? Різниця десь 30-40% на паливі. Якщо вони можуть у роздріб продавати за такою ціною, уявляєте, за скільки вони отримають цю нафту у росіян. Ось вам і 60% подорожчання, про які говорять Сійярто чи Орбан. Він трохи перебільшує. Але це не називається «подорожчання», це називається «приведення до середньоєвропейської ціни». А вони не хочуть платити середньоєвропейську ціну, бо обіцяли своїм громадянам, коли на вибори йшли, що ціна палива збережеться. А ще вони на платіжках вказують, що угорці платять значно менше, ніж пересічний європеєць, бо партія Орбана виграла вибори», – пояснила фахівець.

Нагадаємо, Єврокомісія презентувала план шостого пакету санкцій проти росії. Він передбачає поетапну відмову від російської нафти.
Незважаючи на те, що для Угорщини та Словаччини передбачили триваліший перехідний період, в уряді Угорщини заявили, що вони проти ембарго.
У Євросоюзі тепер розглядають варіант надати Угорщині та Словаччині триваліший перехідний період для відмови від російської нафти – до кінця 2024 року.
Раніше Лана Зеркаль розповіла подробиці європейських переговорів щодо ембарго на російську нафту.