Перехід на кваліфіковані е-підписи варто відтермінувати до кінця року, - ЕВА

Агро Перспектива
У строк до 31 травня бізнес зобов’язаний перейти на використання кваліфікованих електронних підписів (КЕП), сертифікати до яких зберігаються на токені або у хмарному сховищі на заміну удосконаленим е-підписам (УЕП). На даний момент цей дедлайн прив’язаний до терміну дії карантину, введеного для запобігання розповсюдженню COVID-19, та не враховує реалій роботи підприємств та установ в умовах воєнного стану.

Експерти Європейської Бізнес Асоціації вважають, що передбачена Постановою Уряду №193 вимога до бізнесу щодо переходу на хмарні КЕП або токени під час дії воєнного стану може ускладнити умови роботи бізнесу. Зокрема, наразі не у всіх авторизованих центрах сертифікації ключів є хмарний КЕП, до того ж не у всіх державних органах здійснена відповідна інтеграція.

Важливим моментом є також те, що більшість клієнтів компаній ще не користуються хмарними КЕП. Тож, до прикладу, банкам доведеться за короткий час навчити всіх клієнтів тому, як їх випустити та використовувати. Таким чином бізнес побоюється, що зобов’язання перейти на КЕП в найближчий час створить зайве навантаження на ринку.

"Бізнес більше 10 років використовував файлові електронні цифрові підписи, які згідно з чинним законодавством прирівнюються до УЕП. Наразі у багатьох клієнтів немає досвіду використання хмарного КЕП або ключів на токенах. Для переходу на КЕП знадобиться фізична присутність більшості клієнтів, тобто, наприклад, щоб отримати КЕП в банку, треба прийти до відділення. В умовах воєнного часу це може бути складно, тож наразі вважаємо перехід на КЕП обтяжливою вимогою, яка не є нагальною, натомість тільки додасть турбот бізнесу та його клієнтам", - коментує Світлана Михайловська, заступник виконавчого директора Європейської Бізнес Асоціації.

З огляду на це, Асоціація звернулась до Прем’єр-міністра України з проханням розглянути можливість продовження дії Постанови №193 на термін до кінця 2022 року, аби дати бізнесу досить часу для належного доопрацювання процесів, пов’язаних з використанням хмарних КЕП, їх тестування, а також інформування та навчання клієнтів.