НБУ назвав причини прискорення інфляції у квітні

The Page

У квітні споживча інфляція у річному вимірі прискорилася до 16,4% (з 13,7% у березні). За місяць ціни зросли на 3,1%. Такі дані навів Держстат.

НБУ вважає, що основними факторами прискорення інфляції залишалися:

- порушення ланцюжків постачання;

- збільшення витрат бізнесу;

- фізичне знищення активів підприємств.

Також дався взнаки нерівномірний попит і пропозиція товарів по регіонах. Так, реалізація відкладеного попиту на товари та послуги у відносно спокійних регіонах на тлі поступового повернення громадян підживлює зростання цін. В окупованих містах та районах з високою інтенсивністю бойових дій вагомим фактором була нестача товарів.

Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилися до 19,3% у річному вимірі (з 16,6% у березні). Найшвидше дорожчали молочні, м'ясні, рибні та борошняні вироби.

Збільшилися темпи зростання цін на товари зі значною складовою імпорту в собівартості через звуження можливостей для їх постачання та втрати запасів на складах. Серед них: кава, чай, соки, шоколад, спеції та сухофрукти.

Зростання цін на олію сповільнилося з урахуванням обмежених можливостей експорту та ефектів бази порівняння.

Швидшими темпами зростали ціни на непродовольчі товари (на 6,6% у квітні, тоді як у березні – на 3,6%). Прискорилося подорожчання ліків та низки товарів особистого догляду через зростання витрат на їх виробництво та збут, а також збільшення попиту.

Реалізація відкладеного попиту та обмежена пропозиція на тлі фізичного знищення запасів призвели до зростання цін на електроніку та товари для дому.

Водночас фіксація курсу гривні, скасування імпортних податків та загальне зменшення споживчого попиту стримували зростання цін на непродовольчі товари. Зокрема, одяг та взуття подешевшали.

Зростання вартості послуг прискорилося до 12,8% (з 11,3% у березні). Збільшилася вартість оренди житла через високий попит щодо безпечних західних регіонів. Подорожчали послуги, пов'язані з ремонтом житла через підвищення попиту у звільнених регіонах та відновлення житлового будівництва. Зросла вартість послуг таксі через дефіцит палива та обмежений рух у багатьох регіонах, а також послуги салонів краси та закладів громадського харчування – через збільшення попиту.

Темпи зростання цін на послуги хімчистки та медичні послуги залишилися на рівні березня, а послуги кінотеатрів – знизилися. Це зменшенням витрат споживачів із метою.

Відчутно прискорилося зростання цін на сирі продукти харчування (до 25,6%). Прискорилося подорожчання овочів внаслідок порушення ланцюгів постачання, зростання вартості енергоносіїв та тимчасової окупації територій на півдні, що спеціалізуються на вирощуванні овочів. Ці ж фактори разом із зупинкою імпорту через порти призвели до прискорення зростання цін на фрукти, у тому числі банани та цитрусові. Високими темпами дорожчали крупи та продукція тваринництва: свинина, молоко та риба. В той же час, значно знизилися ціни на яйця через високу пропозицію.

Збільшились темпи зростання адміністративно регульованих цін (до 14,2%). Швидко дорожчали алкогольні напої з огляду на зростання попиту на тлі послаблення обмежень на продаж та зменшення пропозиції. Прискорилися темпи зростання цін на тютюнові вироби через скорочення виробництва продукції в Україні та надходження дорожчої імпортної продукції на внутрішній ринок. Зростання адміністративних цін стримувалося фіксованими тарифами на більшість видів комунальних послуг.

***

Ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними за умов продовження повномасштабної військової агресії та знищення продовольчих складів, торговельних закладів, блокування портів та пошкодження транспортної інфраструктури.