Зеленський розпорядився націоналізувати власність Сбербанку та Промінвестбанку, просить Раду схвалити

Дело

Відповідний законопроект надійшов до парламенту 11 травня і був зареєстрований під №7371. У разі прийняття документа він набуде чинності з дня його опублікування. Сам же згаданий указ на сайті президента наразі не публікувався, проте його скан-копію було опубліковано на сайті Ради.

У рішенні РНБО йдеться про 99,77% Промінвестбанку, що належать російській державній корпорації "ВЕБ.РФ", та 100% Міжнародного резервного банку (раніше - Ощадбанк, дочірній банк Ощадбанку Росії).

Також вирішено відібрати у МР Банку право вимоги боргу Донецької залізниці у сумі майже 4,9 мільярда гривень, боргу заводу "Електроважмаш" у 517 мільйонів гривень, боргу холдингової компанії "Артем" у 205 мільйонів гривень, а також боргу підприємства "Зоря-Машпроект" у 2,3 мільярда гривень. У ПІБ, у свою чергу, держава забирає борг перед ним "Укрзалізниці" у сумі майже 6,8 мільярда гривень.

Крім того, у колишнього Ощадбанку конфіскують кредиторські вимоги майже на 14,9 мільярда гривень, а у ПІБ - на 935 мільйонів гривень. Також обидві фінустанови втратять кошти на накопичувальному та кореспондентському рахунках, облігації внутрішньої держпозики та депозитні сертифікати, емітовані Національним банком України.

Кабінету міністрів та Фонду гарантування вкладів фізосіб за участю НБУ доручено провести націоналізацію зазначених активів протягом 10 днів після опублікування указу Зеленського. Однак він, як зазначено вище, на президентському сайті не публікувався, тому поки не може розглядатися як офіційно опублікований.

Нагадаємо, що 3 березня Рада прийняла закон про основні засади націоналізації Україною активів, що належать Росії та її резидентам, проте конкретних рішень щодо такої конфіскації поки що не ухвалювалося.

У пояснювальній записці до нинішнього президентського законопроекту зазначається, що він дозволить створити правові підстави для реалізації заходів, передбачених зазначеним рішенням РНБО "з метою мобілізації необхідних ресурсів для захисту державного суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, її національних інтересів в умовах повномасштабної агресивної війни, яку РФ розв'язала та веде проти України та українського народу".

Нагадаємо, що напередодні прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд затвердив документ, згідно з яким активи РФ на території України перейдуть державному підприємству "Національний інвестиційний фонд". Передбачається, що саме російські активи стануть одним із основних джерел наповнення цього фонду.

Зазначимо, що Нацбанк вирішив відкликати ліцензії та ліквідувати згадані ПІБ та Міжнародний резервний банк ще 25 лютого, наступного дня після початку російського військового вторгнення в Україну.