Як війна впливає на аграрну сферу

Погляд

Посіяти зернові та зібрати врожай – одне із пріоритетних завдань на підконтрольних територіях. За тим, що і скільки сіють українці, спостерігає весь світ. Адже Україна – один із найбільших постачальників пшениці, ячменю, кукурудзи та олії у світі. Без українських зернових світ чекає велика продовольча криза. Але найперше Україна повинна подбати про власні продуктові запаси.
Що сіють?
У Міністерстві аграрної політики та продовольства підрахували, що цього року площа ранніх ярових культур становитиме 14,403 млн га, що на 2,513 млн га менше від минулого року. У відомстві очікують принаймні 75% виконання плану посівних.

Війна вже зачепила 25% світової торгівлі зерном і спричинила продовольчу інфляцію

Найбільше українські аграрії посадили соняшника (896 тис. га), ярого ячменю (802,2 тис. га), картоплі (366,2 тис. га), кукурудзи (323,2 тис. га), ярої пшениці (164,4 тис. га), цукрових буряків (155,6 тис. га), вівса (127,4 тис. га), інформує Центр громадського моніторингу та контролю. Також посіяно сою, ярий ріпак, горох, гречку та просо. Водночас 7,6 млн га полів зайняті під озимою пшеницею, житом, ячменем, а 1,4 млн га – під ріпаком.
На Буковині активно триває сівба пізніх ярих сільгоспкультур. Наразі посіяно 183,5 тис. га із запланованих 226 тис. (81,2%). З них, 69,4 тис. га займають ярі зернові та зернобобові культури, в тому числі 53,1 тис. га – кукурудза на зерно. Зокрема, посів ранніх зернових та зернобобових культур (пшениці, ячменю, вівса, гороху), який аграрії області розпочали в першій декаді березня, вже завершено.
Також, посіяно цукрові буряки на площі 1,8 тис. га, ріпак ярий – 0,1 тис. га, соняшник – 20,5 тис. га, сою – 33,7 тис. га, гірчицю – 0,2 тис. га, однорічні та багаторічні трави – 4,1 тис. га, кормові культури – 8,5 тис. га, овоче-баштанні культури – 10,5 тис. га та посаджено 34,7 тис. га картоплі.
Посів кукурудзи, сої, гречки, квасолі, сорго, овоче-баштанних та деяких інших культур ще триває.
Воєнні перешкоди
У деяких районах країни посівна кампанія під загрозою зриву через заміновані росіянами поля, знищену сільгосптехніку, вкрадене зерно чи брак робітників. У деяких регіонах питання щодо засівання взагалі не порушується, тому що там тривають активні бойові дії.
Як розповів пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий, поля у районах, прилеглих до зон бойових дій, всіяні вибухонебезпечними предметами. Зокрема, частинами ракет, снарядами, гранатами. Така небезпека існує у Чернігівській, Сумській, Харківській областях. У ДСНС закликали фермерів не наближатися до таких предметів та негайно викликати рятувальників.
Аграрії працюють на полях
За даними управління агропромислового розвитку Чернівецької обласної військової адміністрації очікується, що цього року посівна площа сільгоспкультур в усіх категоріях господарств складе 310,1 тис. га. Це на 2,1 тис. га більше, ніж торік. У структурі посівних площ зерновий клин, включно з кукурудзою на зерно, займе 121 тис. га, що на 7% більше, ніж 2021 року. Загалом планують посіяти:

озимі зернові культури – на площі 39,1 тис. га;
ярі зернові і зернобобові – 81,9 тис. га (у тому числі – 63,4 тис. га кукурудзи на зерно);
технічні культури – 93,6 тис. га;
овоче-баштанні культури – 13,9 тис. га.

Картоплі планують посадити 34,9 тис. га, що майже на рівні минулого року. Ще близько 46,7 тис. га займуть кормові культури.
Чиновники наголошують, це попередня структура посівних площ, яка може дещо змінитись залежно від наявної кількості посівного матеріалу та погодних умов.
Загрози світовій продовольчій безпеці
За словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, у 2021 році Україна постачала сільгосппродукцію до більш ніж 180 країн світу, причому 30% експорту йшло до ЄС. Загалом Україна забезпечує продовольством 400 млн людей у світі.
Найбільше залежать від української пшениці країни Африки та Середнього Сходу. Для прикладу, 28% пшениці, яку споживає Індонезія, завезено з України. У Бангладеші – 21%. У Єгипті 80% пшениці є імпортом з України та рф.
«Сьогодні наші аграрії не менш мужньо та віддано тримають свій фронт. За ними майбутня продовольча безпека країни та світу. Дякуємо їм за сміливість і відданість своїй справі», – зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Війна вже зачепила 25% світової торгівлі зерном і спричинила продовольчу інфляцію. Якщо росію не зупинити, то світ чекає продовольча, енергетична і фінансова кризи, наголошують експерти.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ