На платформі «Ладомирія» вже зібрано декілька десятків українських автентичних виробів (ВІДЕО)

7 днів

«Ладомирія» закликає українців позаглядати у бабусині шафи та скрині

В Україні почав діяти унікальний веб-ресурс: онлайн-резиденція «Ладомирія», де збиратиметься та відтворюватиметься автентичний одяг України. Платформа створена в рамках проекту «Ладомирія – відкритий простір», який починаючи з червня реалізується «Центром дослідження та відродження Волині» за підтримки Українського культурного фонду. На платформі «Ладомирія» вже зібрано декілька десятків виробів української автентики: камізельки, кацавейки, чемерки, літники, запаски. Та це тільки початок. Команда «Ладомирії» закликає усіх українців до пошуку в скринях та шафах старовинного одягу та додавання його на сайт.

«За часи нашої дослідницької діяльності ми зрозуміли, що з усього розмаїття та багатства українського костюма – Україні відома лише «жменька». Все інше – тліє в старих «бабусиних скринях». Це відбувається тому що експертиза та долучення таких виробів до культурної спадщини країни – складний та обтяжуючий процес.

Ми ж, за допомогою платформи, максимально спростили збереження артефактів минулого. Потрібно всього лише зробити декілька фото, наприклад, сорочки, та завантажити на сайт. Наші експерти перевірять світлини, і якщо на них справді автентичний виріб – до роботи з його відтворення зможуть долучитися майстри з усієї України, яких ми теж запрошуємо на платформу», – пояснює засновник «Ладомирії» Володимир Дзьобак.

До речі, це перша в Україні резиденція в онлайні, де реалізовано алгоритм спільної роботи над створенням нових виробів. І тішить, що такий алгоритм почав працювати саме для збереження української культури та історії.

Та в «Ладомирії» розуміють, що деяким навичкам неможливо навчити через мережу. Тому в рамках проекту відбулися і практичні курси з відтворення автентичного одягу, на які було відібрано майже 30 майстрів зі всієї України. На базі «Ладомирії» вони змогли поглибити свої знання з ткацтва, вишивки та пошиття традиційного одягу.

«Під час проекту в «Ладомирії» ми займалися відтворенням автентичного одягу. Багато історичних моментів можна взяти з проекту: наприклад, я ткала свою першу крайку. Вчилися учасниці особливостям пошиття сорочок та народного одягу Волинського Полісся», – розповідає учасниця практичного курсу «Відтворення автентичного одягу» Тетяна Бабич.

А вже відтворені на основні автентичного одягу вироби учасниці курсу презентували під час фінальної частини проекту.

Подарунком для майстринь та гостей «фіналу» стали виступи місцевих зірок. Чарували своїми голосами Галина Куришко, Давид Стеблю та Соня Берук, танцювали «Light Dance Company», а ведучою програми стала акторка Ніна Ніколаєва. Остання теж приміряла автентичний костюм кін. ХІХ-поч. ХХ ст. Камінь-Каширського району. Такий самий, до речі, ви можете знайти на платформі та відтворити. Не лише Рівненщина подарувала гостям виступи своїх талантів. Народні пісні заспівала учасниця курсів Уляна Барсук з Харкова, а Донеччину представив Театр моди «Дукач», керівником якого є також учасниця курсів Вікторія Дворянчікова з м.Покровськ.

Майстрині мали змогу відчути себе дизайнерами найвищого рівня, оскільки вбрання, створене їх руками, представили професійні моделі «ARTmodels». Частина інших учасниць буде ще працювати над відтворенням зразків етно-одягу та долучить його вже на платформу. Таким чином, «Ладомирія» виводить етно-одяг на новий рівень.

А зараз в рамках проекту стартує активна рекламна кампанія для того, аби залучити до збирання та відтворення традиційного одягу сотні людей з різних куточків України та світу. Долучитися до цього процесу може і кожен з вас!