На Франківщині виявили уламки літака Іл-2, який був збитий в 1946 році в бою з УПА ФОТО

Версії.if.ua

Іл-2, збитий в 1946 році в бою з УПА. В Івано-Франківській області, Долинський р-н були виявлені уламки літака, повідомлять в соціальній спільноті Артефакти знайдені на території України (АЗТУ) і за її межами.

“Звісно що насамперед цікава дата, ніби і війни не було, але..

Отже по порядку. Конкретно за цей літак вже не раз чули, але нажаль не могли знайти сліди тих боїв. Наш колега Ростик, що вже не раз допомагав із пошуками місць падінь літаків, знайшов опис боїв зимою 1946 року. Якраз там і була згадка про збитий літак та приблизна локація. І за два роки пошуків він знайшов це місце де впав літак. Воно виявилось згідно опису з книжки “Нескорена Долинщина” в двох кілометрах від місця бою УПА з НКВС.

Згідно дописам взимку 46 року війська НКВС оточили воїнів УПА в урочище Ясенів. Один з стрільців УПА виявився зрадником і здав КДБ місце дислокації. Але радянські військові не змогли взяти штурмом висоту і тому запросили авіа підтримку. Їм надали 2 літаки. Під час польоту пілоти помилились з координатами і обстріляли свої ж позиції. Через що були обстріляни радянськими військами і один літак було збито. Він запалав в повітрі та вибухнув. На землю впали лише його уламки на значній площі.

В наш час ми перепитали вже старих людей. Деякі з них навіть бачили той вибух над горами і як падали уламки.

Літак зробив два кола попри цієї гори , скидав бомби та стріляв з кулемета. Знизу також в нього почали стріляти. На третєму колі літак зидимів та вибухнув в повітрі. І лише його кавалки падали на горі та і ліс..

Це дослівно розповів місцевий старожила.

Отже маючи точну локацію ми вирушили дослідити це місце, визначити модель літак і по можливості взнати всі деталі цього бою та подробиці.

Між Вигодою та Мислівкою якраз наша локація. 9 ранку ми вже на місці. Але дістатися не так просто. Треба перейти невеличку річку шириною з 20 метрів. Глибина десь 50 см, але температура води десь біля +5.

На місці падіння уламки йдуть хаотично, але траекторія якась є. Тобто уламки що впали на гору скотилися вниз. Деяки з них там і лишилися на схилах в 45 градусів. Частина уламків була внизу, між річкою та потічком.

Нас в команді було 8 людей. Всі більш менш знайомі з принципами пошуку. Деяки в першій раз в такий місцевості шукали. За цілий день дослідили велику територію. В одному місці навіть попали на залишки від кабіни пілота та ії обладнання. Багато гільз ВЯ23 , також 12 та 7.62. Рік випуску на всіх 43. Нажаль 45 чи 46 року не зустріли.

Залишки від двигуна ( в тому числі клапана), частини обшивки, велики шмати броні, оргскло, частини від акумулятора, лючки, дельтадеревину, частини гальмівної та гідро систем, залишки БК, уламки приладів, та різні частини механізмів та вузлів. На багатьох деталях були клейма заводу- виробника. Модель фактично визначили одразу. Це був потужній радянський літак Іл-2. Гільзи 23 мм від гармати ВЯ23 та броня були тільки на ілах. Попалось також декілька деталей з номерами, але скоріш за все технологічними. Наразі номер літака не знаємо. Також фрагментально знайшли залишки двох кісток, частина берцової та лучевої. Отже пілот або був похований частково, або так і лишився на місці.

Шукати в тій локації досить проблемно. Знизу біля річки болота де не дуже пройдеш. Зверху ухил в 45-55 градусів. Хоча ми по максимуму визбирали та дослідили цілий квадрат.

За історію з книжки в цьому бою радянські війська втратили біля 400 воїнів та один літак. Зі сторони УПА лише 4 бійців. Вони змогли все рівно прорватися і вийти з оточення. Звісно що цифри трохи сюрреалістичі, але це дані з літопису. Мету виконано- літак знайдено та ідентифіковано як Іл2. Дуже ймовірно що дата з літопису є правильна , 1946 рік. І події згідно спогадів місцевих та літопису також правдиві.

Пошук номера літака та прізвища пілота, а також документальне підтвердження з архіву досить проблемне і дуже малоймовірно. Всі архіви по післявоєнним втратах радянської армії , а особливо що загинули в західній Україні до сих пір під грифом секретно і напевно ще буде довго..

Дякую всім колегам що приєдналися і допомогли у пошуках. Сподіваюсь на наступні походи до нас приєднаються знов.

П.С. Всі уламки від цього літака будуть передані в державний музей авіації ім.Антонова. Обіцяли з радістю прийняти та зробити відповідний стенд з історією цього літака та описом бою”,-йдеться у дописі. Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!