Візит очільника МЗС Кулеби до Німеччини: експертка про те, яких результатів можна чекати

"Важливість цього візиту очевидна і МЗС в цьому плані діяло послідовно. Міністр та українська влада загалом зараз намагаються працювати вже в категоріях прогнозованого попередження зі всіма політичними партіями, які можуть увійти до складу Бундестагу після виборів у вересні. Дуже важливо зберегти певну спадкоємність позиції Німеччини періоду правління Ангели Меркель і отримати з ключових питань розуміння позиції української сторони. Як максимум – отримати узгодження позицій з найважливіших для нас питань з тим, щоб новий уряд дійсно працював в категоріях питань і позицій української сторони. Йдеться про питання двосторонніх стосунків з Німеччиною, підтримки німецькою стороною європейського курсу України, внутрішніх реформ, питання російської агресії, "нормандського формату" та, звісно, питання "Північного потоку-2", – розповіла Юлія Осмоловська.

Експертка зауважила, що в контексті запустку газогону "Північний потік-2" німецька сторона готова вести переговори щодо відшкодування втрат для України: "Якщо ж загалом говорити про перспективу "Північного потоку-2", то було зрозуміло ще з передвиборчих заяв Байдена, що він вважав цю історію доконаним фактом. Те, що "Північний потік-2" буде добудований і почне функціонувати, можна було зрозуміти ще з тих заяв. Позиція американської сторони щодо недопущення реалізації цього проєкту за будь-яких умов стикнулася з реальністю і всі, хто виступають проти "Північного потоку-2", хто вважає це радше геополітичним проєктом – американська та українська сторони – змушені орієнтуватися в тих реаліях, які є".

"Проте нічого не завершено, поки все не обговорено. Є низка питань до того, яким чином буде функціонувати "Північний потік-2", коли він зможе запрацювати і російський газ буде транспортуватися цією трубою. Також є низка процедурних та технологічних питань, зокрема, яким чином потім цей газ буде розподілятися по Європі", – зазначила Осмоловська.

Разом з тим, експертка наголосила, що в самому ЄС є чиновники, які виступають проти "Північного потоку-2": "Можна згадати позицію Європейського комісара з питань енергетики. І в самій Німеччині дуже велика кількість експертів, які працюють з політичними колами, визнають, що це геополітичний проєкт, інструмент впливу РФ на Європу, що ставить європейську сторону у залежність. Тому ситуація не така однозначна, як може здатися на перший погляд. Будемо дивитись на динаміку далі, бо дії, зокрема, й пана Кулеби обгрунтовані і розумні".

"Проте Німеччина ніколи не виступала в контексті адвоката України: вона підтримує нашу державу, намагається сприяти європейській інтеграції, але в дуже прагматичних рамках. Позицію Німеччини можна визначити в категоріях "чим більше Україна докладає зусиль і демонструє результатів своїх внутрішніх трансформацій, тим більше Німеччина готова Україні допомагати". Разом з тим, німецька сторона дуже обережна в створенні надочікувань і надмірних обіцянок, тому що вона досить відповідально ставиться до наслідків, які обіцянки та політичні заяви можуть давати".