Синдром «розбитого серця»: хто у небезпеці та як лікується

Синдром «розбитого серця» або Синдром Такоцубо  викликається сильним емоційним потрясінням, не обов’язково нещасливим крханням, наслідки якого можуть викликати серцеву недостатність. Про це пише itmed.org.

Синдром Такоцубо  - це патологічний стан для якого є характерним дисфункція лівого шлуночка та імітація серцевого нападу. За статистичними даними, найбільше шансів бути ураженими цим синдромом мають жінки після 50 років.

Також підвищуються ризики розвитку синдрому у людей, які мають нестійкий психоемоційний стан та мають в анамнезі захворювання неврологічного або психіатричного характеру.

Назва захворювання – такоцубо – походить від пастки для восьминогів, яка має форму горщика з вузьким горлом. Такі зовнішні зміни і відбуваються під час захворювання з лівим шлуночком.

Причини

Достеменно точної причини розвитку синдрому Такоцубо не встановлено, однак існує тісний зв'язок виникнення порушення зі стресом. Так у разі впливу стресового фактора в кров “викидається” надмірна кількість гормону стресу - катехоламіну. Це своєю чергою викликає спазм коронарних артерій, порушення функціонування лівого шлуночка (тимчасово) та розвиток симптомів які нагадують серцевий напад.

Прояви

До основних скарг, які виникають при розвитку патології належить поява: печіння в грудях та гострий біль, який іррадіює в ліву руку; покриття липким холодним потом, блідість шкіри; прискорене серцебиття; задишка; зниження артеріального тиску.

Для лікаря важливо провести диференціальну діагностику. Адже синдром “розбитого серця” за своїм перебігом нагадує інфаркт міокарда. Однак при цьому в коронарних артеріях не спостерігається розвиток атеросклеротичного стенозу, наприклад як при інфаркті.

Також відмінністю синдрому є те, що у більшості випадків попередньо хворі переживали сильне емоційне потрясіння (емоції щастя також не є виключенням). Відповідно, щоб виключити серцевий напад проводиться ряд інструментальних методів дослідження: ЕКГ, коронарна ангіографія.

Щодо надання допомоги та ускладнень синдрому Такоцубо, то було встановлено що ризики розвитку шлуночкової тахікардії, набряку легень або утворення тромбу існують. Не є виключенням летальний результат захворювання. Тому не варто недооцінювати дане порушення.

Тактика лікування полягатиме у проведенні медикаментозної терапії, наприклад призначення бета-блокаторів, інгібіторів АПФ. Це дає можливість покращити стан коронарних судин.

Профілактика

Важливо вміти контролювати свою реакцію на стрес: приділити увагу фізичним навантаженням; знаходити час на відпочинок; не придушувати виниклі емоції, особливо уникання стресових ситуацій стосується жінок в періоді менопаузи.

Синдром “розбитого серця” може бути тимчасовим явищем, коли серце відновлюється через декілька тижнів-місяців самостійно, або спричинити летальний результат. Тому важливо звертати увагу на виниклі дискомфортні відчуття, вчасно звертатися до лікаря та проходити профілактичні огляди.

Натхнення: greenpost.ua