Склеродермія: симптоми та діагностика

Склеродермія – це захворювання, що виникає коли в організмі виробляється занадто багато колагену. Цей надлишок колагену безпосередньо викликає затвердіння і стягування всіх м’язів нашого тіла. Склеродермія має багато негативних наслідків для здоров’я.

У більшості пацієнтів шкіра стає занадто твердою і стягнутою. Склеродермія означає «тверда шкіра», але це захворювання може вражати не тільки шкіру. Суглоби, м'язи і навіть внутрішні органи, такі як нирки і легені, можуть бути ураженні від цього захворювання.

Багато людей зі склеродермією ведуть звичайне життя, у деяких випадках необхідний постій нагляд лікарів.

Які ознаки склеродермії?

У склеродермії багато ознак і симптомів, важливо зазначити, що у кожному клінічному випадку спектр скарг може відрізнятись.

Тверда та потовщена шкіра

Ця скарга виникає у більшості пацієнтів і є провідним симптомом склеродермії. У деяких людей з'являється 1 або 2 ділянки твердої та потовщеної шкіри. У деяких випадках хворі помічають появу патологічних плям на шкірі. Тверда і товста шкіра щільно прилягає до кісток. Згодом загрубіла шкіра може стати м’якішою, але знадобляться спеціальні заходи.

Плями від склеродермії

Часто пацієнти помічають випадання волосся та зменшення потовиділення. Тверда та потовщена шкіра має характерні особливості, зона ураження блищить та змінює відтінок. Варто зазначити, що відмічається значне випадання волосся. Затверділа шкіра також втрачає здатність до потовиділення.

Суха шкіра та свербіння

Склеродермія проявляється сухістю шкіри, ці зміни викликають свербіж. Сильна сухість може викликати руйнування шкіри і утворення виразок. Постійні виразки та травмування шкіри від розчухів збільшують шанс розвитку інфекцій.

Зміни кольору шкіри

Плями грубої шкіри можуть бути світліше або темніше, ніж природний колір шкіри пацієнтів. У деяких людей шкіра набуває фіолетового кольору це означає, що склеродермія активна і розширюється.

Патологічні зміни в суглобах і утруднені рухи

Коли на суглобі будь-якої локалізації утворюється тверда, потовщена або щільна шкіра, це ускладнює рух в цьому суглобі. Пацієнти скаржаться на зменшення амплітуди руху, наприклад не можуть повністю підняти руки через стягнутість шкіри. Фізична терапія може допомогти хворим зберегти повний діапазон рухів. Без правильної терапії ви можете втратити здатність повною мірою здійснювати рухи.

Скорочення м'язів і слабкість

Патологічні процеси іноді поширюються на м'язи. Це може привести до ослаблення і вкорочення м'яза. Якщо у пацієнта м'язова слабкість, необхідно обов’язково повідомити про це свого лікаря. Такий стан потребує спеціальних заходів, терапію необхідно розпочати як можна швидше.

Виразки і рубці на пальцях рук

Коли людина страждає склеродермією, що вражає також внутрішні органи, то часто спостерігається поява виразок на шкірі. Ці виразки мають тенденцію розвиватися на сильно натянутій шкіри. Виразки особливо часто зустрічаються на пальцях рук. У деяких людей на кінчиках пальців і з боків пальців з'являються невеликі шрами розміром з шпилькову головку.

Відкладання кальцію під шкірою

Це патологічне утворення називається кальцинозом і виникає в сполучній тканині під шкірою. Пацієнти можуть відчути 1 або кілька твердих шишок під шкірою. Якщо відкладення кальцію прориваються через шкіру, це може бути дуже болючим, і ви побачите білу або жовту крейдяну речовину. Можуть розвинутися інфекції та відкриті виразки.

Видимі кровоносні судини

Це відбувається, коли крихітні кровоносні судини у поверхні шкіри набухають. Ви можете побачити крихітні червоні плями, зазвичай на руках і обличчі. Цей стан не викликає больових відчуттів, але пацієнти скаржаться на їх наявність.

Надзвичайна чутливість до холоду та стресу

Часто це раннє попередження про те, що склеродермія вражає внутрішні органи. Медична назва цього симптому - феномен Рейно. Деякі частини вашого тіла, зазвичай пальці рук і ніг, вуха або кінчик носа, стають занадто холодними при низьких температурах або коли ви відчуваєте стрес. Ваша шкіра може стати білою, а потім посиніти. Коли кровотік приходить в норму, уражені ділянки часто червоніють. Не у всіх пацієнтів з хворобою Рейно є склеродермія. Однак обмежений кровотік може викликати проблеми у будь-кого. Хвороба Рейно може пошкодити шкіру пальців, викликаючи виразки.

Склеродермія вражає внутрішні органи

Деякі типи склеродермії вражають шкіру і внутрішні органи, такі як легені та нирки. Наступні симптоми можуть бути ознакою того, що склеродермія вражає внутрішній орган:

Травна система: проблеми з ковтанням, печія, пронос, запор, відчуття здуття після їди, схуднення без особливих зусиль…

Інші органи: високий кров’яний тиск, прискорене серцебиття, утруднене дихання, відсутність статевого потягу…

Якщо у вас є які-небудь з цих симптомів, вам слід звернутися до лікаря. Чим раніше вам поставлять діагноз і почнуть лікування, тим краще буде результат.