Хромосомна патологія плода: ультразвукова діагностика

Всім відомо що ультразвукова діагностика в період вагітності грає велику роль. Деякий період часу люди вважали що дане дослідження є шкідливим для матері та малюка. Медицина та техніка з кожним роком дивують нас новими можливостями. Сучасні апарати ультразвукової діагностики є повністю безпечними для життя та здоров’я. Застосування УЗД є рутинним методом і не має патологічного впливу.

Проведено безліч наукових досліджень в яких доведено безпечність даного методу діагностики. Гарним прикладом є жінки що перебувають у програмі екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). У цьому клінічному випадку жінкам частіше виконують УЗД і патологічних відхилень не спостерігається у жодному випадку.

Як часто треба виконувати ультразвукову діагностику? Не вагітні жінки мають раз на рік виконувати УЗД органів малого таза. Якщо пацієнтки мають патологічні стани пов’язані з репродуктивною системою, лікар в індивідуальному порядку визначає частоту цього дослідження.

Вагітні жінки що мають певні відхилення потребують індивідуальних рекомендацій стосовно УЗД.

Вагітним жінкам без ознак патології рекомендовано 5 УЗД за весь термін вагітності.

1 УЗД необхідно виконати при затримці місячних на 2 тижні. Обов’язковою умовою є позитивний тест на вагітність. Ультразвукова діагностика в такий термін необхідна для встановлення маткової вагітності і визначення терміну вагітності. Існує безліч причин, коли вагітність може прогресувати за межами матки. Позаматкова вагітність має багато негативних наслідків для життя та здоров’я матері та дитини. Позаматкова вагітність може виникнути в матковій трубі, яєчнику, черевній порожнині та шийці матки. В міру збільшення терміну вагітності ці органи можуть розірватись, це супроводжується значною кровотечею. Лише матка може збільшувати свої розміри в міру росту плода.

Ультразвукове дослідження при затримці менструації на 2 тижні дозволяє встановити приблизно 4-5 тижнів вагітності, залежно від особливостей менструального циклу кожної жінки. Варто зазначити, плідне яйце гарно візуалізується його наявність чітко констатується. Після УЗД жінки можуть отримати перше зображення малюка.

2 УЗД слід виконувати у терміні вагітності 6-8 тижнів. У нормі в порожнині матки можна побачити ембріон та визначити його серцебиття. Серцебиття є маркером того, що ембріон живий та розвивається. Звісно, існують випадки коли серцебиття відсутнє, це свідчить про те що вагітність не прогресує.

3 УЗД - це перший плановий скринінг, його необхідно виконувати з 11 по 13 тиждень вагітності. Разом з ультразвуковим дослідженням жінка має здати лабораторні аналізи. Сукупність даних які лікар отримає після скринінгу дозволяють підтвердити або виключити хромосомні патології. За допомогою ультразвукової діагностики лікар визначає розміри кісточки носа, комірцевий простір та інші важливі параметри. Також важливо дослідити кровообіг в судинах матки.

4 УЗД - це другий плановий скринінг, його слід виконувати з 18 по 21 тиждень вагітності. За допомогою УЗД можна визначити багато важливих параметрів. На цьому терміні лікар проводить дослідження кровоточу в судинах плода.

5 УЗД виконують після 30 тижнів вагітності. Лікар має зробити багато вимір та визначити відповідність терміну гестації. Дуже важливо визначити положення плода в матці, це допоможе визначити шлях розродження. Також лікар оцінює кількість навколоплідних вод та розташування плаценти.

Дані отримані за допомогою ультразвукової діагностики допомагають вчасно виявити патологічні відхилення та спрогнозувати перебіг вагітності.