Ішемічна хвороба серця: що це таке і в чому її небезпека

За офіційною статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, ішемічна хвороба серця - одна з основних причин смертності в світі Коли двигуну не вистачає палива

Серце - чотирикамерний м'язовий насос, який важить всього 200 - 300 грамів і виштовхує в судини за одне скорочення 60 - 75 мл крові. Здорове серце ми не відчуваємо. Так, воно частіше б'ється в хвилини сильних емоцій, гулко віддається у вухах при великих навантаженнях, але в звичайному повсякденному житті серце нас не турбує. Але якщо воно раптом ні з того ні з сього забилося, завмерло, провалилося кудись, якщо в грудях з'явилася гостра біль, що віддає в лопатку і шию, лікар, якому ви опишете ці відчуття, може запідозрити підступну недугу - ішемічну хворобу серця (ІХС ).

Це захворювання обумовлено невідповідністю між потребою серцевого м'яза (міокарда) в кисні і його доставкою. Образно кажучи, двигуну не вистачає палива. Якщо просвіт коронарних судин звужений спазмом або атеросклеротичними відкладеннями, кисню бракує, розвивається больовий напад в грудній клітці, званий стенокардією або «грудної жабою». Серцевий м'яз погано качає кров, в результаті виникає хронічна коронарна недостатність.

Головні фактори ризику ішемічної хвороби серця діляться на некеровані: спадковість, стать (чоловіки хворіють частіше за жінок) і вік (чим старша людина, тим шанс захворіти вище) - і керовані: підвищений рівень холестерину і артеріального тиску, велика частота серцевих скорочень, куріння, зловживання алкоголем, порушення вуглеводного обміну (цукровий діабет), надлишкова маса тіла, недолік руху (гіподинамія), стрес.

8 важливих правил, які допоможуть вам зберегти міцне серце на довгі роки:

- позбутися від шкідливих звичок - не курити і не зловживати алкоголем.

- правильно і різноманітно харчуватися: риба, овочі, фрукти, крупи, хліб з цільного зерна, рослинні масла, менше солі, жирів і солодощів.

- стежити за своєю вагою. Надлишкова маса тіла дуже часто веде до підвищення артеріального тиску і розвитку ІХС.

- більше рухатися. Особливо на свіжому повітрі: наприклад, в день робити приблизно 10 тис. кроків, можна встановити на смартфоні спеціальний лічильник. Або займатися фізкультурою не менше 30 хв. Також корисні плавання і їзда на велосипеді.

- контролювати артеріальний тиск. При його стабільному підвищенні або частих перепадах обов'язково треба проконсультуватися у фахівця.

- регулярно проходити профілактичні огляди у поліклініці за місцем проживання.

- системно приймати призначені лікарем лікарські препарати.

- усунути негативні психоемоційні стресові ситуації, створити стан психічного комфорту як на роботі, так і вдома.