Шум від автівок та залізниці може спровокувати деменцію (дослідження)

Вчені з Данії виявили зв'язок транспортного шуму в місці проживання із підвищеним ризиком розвитку деменції. Про це повідомляє медичний журнал BMJ. Це перша робота подібного типу, яка ґрунтується на великій вибірці, тривалих спостереженнях та якісній оцінці рівня шуму.

Зокрема, кожен сьомий випадок деменції у людей старше 60 років пов'язаний з високим рівнем довготривалого шуму за місцем постійного проживання. Вчені спостерігали за майже двома мільйонами жителів з початку січня 2004 року по кінець грудня 2017-го. Проте, оскільки мова йде про наглядове дослідження, отримані дані не доводять, що саме шум збільшив ризик деменції у респондентів.

Вчені використовували адреси та поверхи проживання кожного учасника експерименту, починаючи з 1994 року, а також враховували кількість і тип зелених насаджень, наявність шумових бар'єрів, що екранують ефекти від рельєфу і будівель. Для моделювання транспортного шуму в різні періоди доби дослідники спиралися на детальну статистику дорожнього і залізничного руху. Також вони «відсіяли» у дослідженні наслідки від забруднення повітря.

Результати показали, що автомобільний шум вище 55 децибелів (тобто гучніше звичайної розмови) пов'язаний зі збільшенням ризику розвитку деменції на 27%, а шум поїздів вище 50 децибелів – на 24%. В цілому, лише за 2017 рік у Данії звуковий фон транспортного трафіку міг викликати 1216 з 8475 випадків деменції.

За словами вчених, шум транспорту викликає стрес і не дає повноцінно відпочити, особливо в нічний час. Через це страждає імунна система і кровопостачання мозку, починаються запальні процеси, що може стати причиною підвищеного ризику для хвороби Альцгеймера, Паркінсона та інших типів деменції.

Вчені стверджують, що зараз кожен п'ятий європеєць страждає від транспортного шуму вище рекомендованих 55 децибелів. Дослідники занепокоєні, адже на Європу припадає чверть всіх нових випадків деменції у світі.