Люди з захворюваннями очей мають більший ризик розвитку деменції — дослідження

Про це свідчить дослідження у British Journal of Ophthalmology, передає The Guardian. Науковці проаналізували дані 12 364 дорослих британців від 55 до 73 років. Їх стан здоров'я оцінювали у 2006 та 2010 році, а потім відстежували повідомлення про зміни здоров'я до 2021 року. Серед них зафіксували понад 2 300 випадків деменції.

Дослідники виявили, що вікова макулярна дегенерація сітківки, катаракта та захворювання очей, які пов'язані з діабетом, впливає на підвищений ризик розвитку деменції Попередні дослідження показували, що може існувати зв'язок між захворюванням очей та когнітивними порушеннями. Однак частота таких захворювань як діабет, хвороби серця та депресія, які вважаються факторами ризику розвитку деменції, фіксують частіше у старших людей. Тож було незрозуміло, чи впливає на розвиток деменції саме захворювання очей, попри інші хвороби.

Тепер дослідники виявили, що вікова макулярна дегенерація, катаракта та захворювання очей, пов’язані з діабетом, незалежно від інших захворювань збільшують ризик розвитку деменції. Вчені виявили, що у людей з віковою макулярною дегенерацією ризик розвитку деменції збільшується на 26%, у людей із катарактою — на 11%, а із захворюваннями очей, які пов'язані з діабетом, — на 61%. Глаукома не збільшувала ризик розвитку когнітивних порушень.

У людей з цукровим діабетом, хворобами серця та депресією теж частіше діагностують деменцію. Однак, за словами вчених, якщо у цих людей також є захворювання очей, ризик розвитку деменції вищий. Що таке деменція і чи вона лікується?

Деменція — це синдром стійкого і прогресивного порушення пам’яті, мислення, поведінки, який спричинений різними хворобами. Клітини мозку починають поступово відмирати — через це людині важко орієнтуватися у просторі й часі, в неї змінюється характер та поведінка, вона може забувати недавні події, людей чи дорогу додому.

З прогресуванням деменція впливає на всю життєдіяльність людини, зокрема на фізичні можливості та здатність виконувати щоденні дії. Вона проявляється по різному у кожної людини, а також на кожній стадії перебігу хвороби.

Частота деменції зростає з віком: від 2 % — у віці до 65 років, до 20 % — у людей 80 років і старше. При цьому вона не є просто нормальним процесом старіння. Повністю зупинити деменцію не можна, однак при вчасному виявленні є шанси загальмувати її прогресування. Існує близько 200 різних видів деменції: однією з найпоширеніших є хвороба Альцгеймера (60-70%).