Для боротьби з фальсифікатом в Україні може запрацювати 2D-кодування на медпрепарати

Судебно-юридическая газета

Вже з наступного року в Україні може запрацювати 2D-кодування на рецептурні медичні препарати. Про це повідомляє народний депутат, голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький.

Система 2D-кодування – це найбільш ефективний з усіх існуючих інструментів боротьби з фальсифікованими лікарськими засобами. За даними ВООЗ, кожна десята упаковка препаратів в Україні є фальсифікатом. 2D-кодування допоможе вирішити цю проблему.

Радуцький зазначає, що система працює наступним чином: виробник наносить на упаковку QR-код. Він є унікальним ідентифікатором, що дозволяє дізнатись назву, фармацевтичну форму, тип упаковки, серійний номер, термін придатності та дані про виробника.

Перед тим, як партія ліків потрапить до торговельної мережі, всі дані вносяться до електронної бази. Перевірити, чи справжнім є препарат, дуже просто: зчитуєте з упаковки QR-код та звіряєте із даними в електронній базі. 2D-кодування практично повністю виключає можливість фальсифікувати медпрепарати.

У США почали розміщати QR-коди на упаковках медичних препаратах з 2015 року, в Європі – з 2019 року.

«В нашій країні пілотний проект щодо маркування контрольними знаками (розміщення QR-кодів) декілька разів відкладався. Основна причина – технічна неготовність значної частини українських виробників, адже обладнання для маркування коштує доволі дорого», - зауважує голова комітету.

Наразі МОЗ, опублікувало для громадського обговорення проект постанови Уряду «Деякі питання управління запасами лікарських засобів та медичних виробів і запровадження маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками лікарських засобів».

Документом передбачається запровадження з 1 жовтня 2022 року 2D-кодування упаковок рецептурних лікарських засобів. Виробник зобов’язаний буде розміщати на упаковці не лише QR-код, а ще ідентифікатор несанкціонованого відкриття (він дозволить встановити, чи була упаковка лікарського засобу відкрита раніше). До моменту запуску системи МОЗ розробить електронну систему «e-Stock», через яку буде вестись моніторинг обігу лікарських засобів.

Іншими словами, в Україні почне працювати європейська система боротьби з фальсифікатом.

«Наш Комітет давно працює над концепцією впровадження 2D-кодування упаковок медичних препаратів. Наразі в Комітеті до другого читання готується законопроєкт «Про лікарські засоби», якій містить положення про систему 2D-кодування. Отже, запровадження нового механізму планується врегулювати ще й на рівні законодавства», - підкреслює Радуцький.

Також «Судово-юридична газета» писала, що з 1 жовтня отримати інсулін зможуть лише пацієнти з декларацією та планом лікування.

Крім того, Уряд визначився, хто адмініструватиме програму забезпечення інсулінами в Україні.

Додамо, що ми писали про «доступні ліки»: українці зможуть безперебійно отримувати необхідні їм медикаменти.

До того ж, тяжкохворим пацієнтам дозволять лікуватися незареєстрованими лікарськими засобами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.