В Одесі підписано понад 700 тисяч декларацій з лікарями міських медзакладів

Одесский горсовет

Первинну медичну допомогу дорослому населенню Одеси в даний час надають 12 медичних закладів - 11 Центрів первинної медико-санітарної допомоги та студентська поліклініка. У структурі даних закладів функціонують 62 амбулаторії сімейної медицини, в яких працюють 378 сімейних лікарів.

Первинна медична допомога надається на підставі підписаних декларацій між сімейними лікарями та пацієнтами. Таким чином, людина декларує, що хоче отримувати допомогу у даного лікаря, а гроші за обслуговування пацієнта Національна служба здоров'я України (НСЗУ) перераховує медзакладу, в якому працює лікар.

Тарифи на одного пацієнта з урахуванням базової капітаціонної ставки і коефіцієнтів становлять: для пацієнтів у віці 18-39 років - 401,40 грн, 40-64 роки - 481,50 грн, 65 років і старше - 802,80 грн. Це розмір оплати за медичне обслуговування одного пацієнта протягом року незалежно від кількості фактичних звернень за медичною допомогою.

Підписання декларації з сімейним лікарем дає право на безкоштовне отримання гарантованого пакету медичних послуг, який включає: консультації сімейного лікаря, загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, визначення глюкози крові, холестерину, артеріального тиску, ЕКГ, антропометричні обстеження, вакцинацію, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити, тропонин, вагітність. Сімейний лікар виписує рецепти на медикаменти, в тому числі за програмою "Доступні ліки", видає довідки, лікарняні, направлення на консультації вузьких фахівців і МСЕК.

Надання первинної медичної допомоги сьогодні не прив'язане до місця прописки або проживання. Декларації з сімейними лікарями міських медзакладів Одеси укладають не тільки одесити, але і жителі довколишніх районів області, яким зручно звертатися до лікаря на території міста.

У даний час в Одесі підписано понад 706 000 декларацій з лікарями міських медичних закладів, що становить 69,4% від розрахункового населення. З цього числа з сімейними лікарями підписано 530,8 тисячі декларацій, або 62,4% від числа дорослого населення. Педіатрами дитячих поліклінік Одеси підписано понад 175 000 декларацій, або 105% від розрахункового числа дитячого населення, в тому числі за рахунок жителів передмість Одеси.

Лідером за кількістю підписаних декларацій є ЦПМСД №5 у Суворовському районі - тут уклали декларації 87,6% від населення, яке проживає на території. Показники вище середнього рівня також демонструють Центри ПМСД №3, №4, №10, №16 та №28.

Середня кількість декларацій на одного сімейного лікаря в Одесі становить 1404 декларації при максимальному рекомендованому числі 1800 пацієнтів. Найбільш високий цей показник в ЦПМСД №16 - 1663 пацієнти на одного лікаря, а також в ЦПМСД № 5 - 1640 пацієнтів, ЦПМСД №7 - 1556 пацієнтів, ЦПМСД №10 - 1504 пацієнти. За кожного пацієнта медзаклад отримує фінансування від НСЗУ, також цей показник безпосередньо впливає на рівень заробітної плати сімейного лікаря.

У числі лідерів за показниками фінансово-економічної діяльності - ЦПМСД №4, який підписав 72,5 тисячі декларацій з пацієнтами та отримав від НСЗУ в 2020 році 32 млн 122 тис. гривень. Також високі показники роботи досягнуті в ЦПМСД №3 - 71,4 тисячі декларацій, річне фінансування - 29 млн 989 тис. гривень і ЦПМСД №16 - 61,5 тисячі декларацій і 28 млн 210 тис. гривень.

З метою поліпшення якості надання медичної допомоги одеситам у даний час розглядається питання про оптимізацію мережі ЦПМСД зі збереженням усіх існуючих локацій 62 сімейних амбулаторій та повним збереженням штату медичного персоналу. При цьому скорочення адміністративних витрат дозволить вивільнити додаткові кошти на закупівлю нового обладнання, проведення капітального ремонту і поліпшення умов медичного обслуговування пацієнтів.