ВООЗ посмертно нагородила жінку за її «безсмертні» клітини

NTA

Всесвітня організація охорони здоров’я 13 жовтня вшанувала афроамериканку Генрієтту Лакс, яка померла 70 років тому. Її біоматеріал ліг в основу першої безсмертної людської клітинної лінії, що застосовувалася в десятках клінічних досліджень.

Про це повідомляє пресслужба ВООЗ.

У штаб-квартирі Організації в Женеві гендиректор Тедрос Адханом Гебреєсус вручив нагороду сину Лакс – 87-річному старшому сину Лоренсу. Нині він – єдиний із нащадків афроамериканки, хто бачив її за життя.

«Вшановуючи Генрієтту Лакс, ВООЗ визнає важливість примирення з несправедливістю, яка була в науці в минулому, а також прогресу щодо расової рівності у сферах здоров’я та науки. Це також нагода для визнання жінок – особливо небілих, – які здійснили суттєвий, але часто неоцінений вклад у медичну науку», – заявив Гебреєсус.

У 1951 році 31-річна Генрієтта Лакс потрапила до шпиталю університету Джонса Гопкінса, де в неї діагностували рак шийки матки. Жінка померла в жовтні того ж року. За кілька місяців до того лікарі взяли в Лакс зразки її уражених раком клітин, не повідомивши про це жінку і не взявши в неї на це згоди.

Науковець Отто Гекс проаналізував клітини Лакс у лабораторії та виявив, що вони є «вічними» – тобто здатними постійно відтворювати себе й виживати. Як правило, клітини в аналогічних умовах, навпаки, гинули. Так виникла HeLa – перша в історії безсмертна людська клітинна лінія. HeLa застосовували і застосовують у низці клінічних досліджень.

Зокрема клітини HeLa дозволили розробити вакцину від поліомієліту, ліки від ВІЛ/СНІД, гемофілії, лейкемії та хвороби Паркінсона, здійснити відкриття у сфері репродуктивної медицини та генетики. А зараз цю клітинну лінію використовують для розроблення лікування проти COVID-19. HeLa станом на 2017 рік згадували у понад 74 тисячах наукових публікацій.

У жовтні 2021 року нащадки Генрієтти Лакс подали позов проти біотехнічної компанії Thermo Fisher з вимогою виплатити компенсацію. Річ у тім, що жінка не давала згоди на використання свого біоматеріалу – це й не передбачалося тодішніми протоколами. Але навіть коли вони були запроваджені, десятки компаній продовжували використовувати HeLa і заробляти на ній.