Лікар розповів, що робити, коли пішла кров носом

Newsyou

Лікар сімейної практики Олександр Прокопчук розповідає, що робити, коли пішла кров носом — «явище, яке достатньо часто зустрічається у повсякденному житті та мовою медиків має назву епістаксис». Лікар говорить, що причин епістаксису багато, і дуже часто причину не вдається встановити. Найчастіше (90 %) кров тече з так званого сплетення Кісельбаха — це ділянка на передній носовій перегородці, де слизова тонка і дуже розвинене мереживо капілярів, тому в цьому місці вони вразливі до травмування.

А тому кров тече через: пересихання слизової носа;

травмування пальцем («якщо закручувати проти різьби»);

травмування сторонніми предметами. Більш рідкісні причини: травми голови, порушення згортання крові, інфекції, новоутворення слизової носа.

Олександр Прокопчук розповідає, що робити в такому випадку. «З цього має починатись будь-яка допомога» — заспокоїти хворого.

Нахилити голову вперед. Не допускати затікання крові назад.

Можна спробувати ввести судиннозвужуючі краплі (ксилометазолін, окстматазолін тощо) у стандартній дозі. Але слід пам’ятати про вікові обмеження у дітей і гіпертонію у людей старшого віку.

Перетиснути, ніби защіпкою, носа пальцями на 10 хв.

Холод на перенісся. «Ще бачив рекомендації тримати в роті кубик льоду, але я, як людина з чутливими зубами, цього не уявляю. А тому краще полоскати рот холодною водою. Ці заходи спричинять спазм судин і пришвидшать зупинку кровотечі», — радить лікар.

Через 10 хв розтиснути ніздрі, перевірити стан носа. У разі кровотечі — повторити.

Якщо повторно не допомогло, звернутися до лікаря.

Окрім того, до лікаря необхідно звертатись у таких випадках: кровотеча з обох ніздрів — найвірогідніше, вона спричинена не вищезгаданим сплетінням;

стороннє тіло в носі (не виймайте самостійно!);

кровотеча з інших ділянок (можлива проблема коагуляції). А у випадку профузної (рясної) кровотечі та масивної крововтрати необхідно телефонувати 103, наголошує лікар.

Профілактика:

1) Не допускати пересихання слизової носа: зволожувати повітря в кімнаті, якщо потрібно зволожувати носа NaCl 0,9 %.

2) Навчити дитину правильно сякатись.

3) Не пхати до носа сторонні предмети.

«Хоч палець свій і рідний — теж не треба», — жартує Олександр Прокопчук.

4) «Не хамити в черзі іншим». GreenPost