Новий протокол лікування раку крові скорочує ризики відторгнення з 60% до 7%

Sundries

Друга фаза клінічних випробувань показала, що видалення певного типу Т-клітин з донорського біоматеріалу різко знижує реакцію «трансплантат проти господаря» і одночасно не збільшує ризик рецидиву раку або інфекції. Це проривні результати для дітей і дорослих з раком крові, які дуже часто стикаються з цим важким і іноді смертельним ускладненням.

Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин від здорового донора – єдиний спосіб перемогти рак крові. Крім вкрай важкого і дорогого пошуку сумісного донора, це рятівне лікування також пов’язане з високими ризиками імунного відторгнення реакцією «трансплантат проти господаря». У цьому випадку пацієнту призначається тривала імуносупресія, яка може ще більше підвищувати ризики супутніх інфекцій, знижувати якість життя і призводити до смерті.

З попередніх досліджень вчені знали, що видалення всіх Т-клітин з донорського біоматеріалу підвищує у пацієнтів ризики рецидиву раку і смерті. Причина в тому, що ці клітини важливі для знищення раку і боротьби з інфекціями, тому команда з Піттсбурзького університету прагнула знайти більш оптимальне рішення.

У пошуках золотої середини вчені вирішили видалити наївні Т-клітини, але одночасно зберегти Т-клітини пам’яті, здатні захистити від раніше відомих патогенів. Метод протестували на 138 пацієнтів з лейкемією, включаючи дітей.

Реакція «трансплантат проти господаря» розвивалася лише у 7% випадків у порівнянні з раніше зареєстрованими показниками 30-60%.

«Вражаюче і те, що у них не спостерігалося резистентності до препаратів при лікуванні гострої імунної реакції», — заявив автор роботи Уоррен Шломчик.

Хоча для впровадження результатів у медичну практику необхідне підтвердження результатів у рандомізованих клінічних дослідженнях, вчені впевнені, що їх підхід ефективний. Тим часом всі необхідні процеси вже запущені, після чого вчені зможуть надати рекомендації для зміни протоколів лікування при використанні гемопоетичних донорських стовбурових клітин.

Тим часом інша група вчених представила результати унікальної операції з пересадки серця від ГМО-свині чоловікові. Операція пройшла успішно, проте тепер лікарі безперервно відстежують стан пацієнта, щоб не втратити імунну реакцію відторгнення органу.