Причини заїд: Що робити, коли сохнуть куточки рота

depo.ua

Depo.ua розкаже про причини появи заїд та можливі способи позбавлення від них.

Що таке заїда

Те, що у народі називають заїдами, насправді має декілька назв, серед яких: ангуліт, ангулярний стоматит, ангулярний хейліт. Насправді сухість, тріщини шкіри у куточку рота найчастіше викликані стрептококами чи дріжджоподібними грибками роду Candidа. Це захворювання слизової оболонки рота та шкіри у кутах рота зустрічається частіше у дітей та підлітків, які облизують губи, та у людей, які носять зубні протези.

Найчастіше заїди з'являються у маленьких дітей, які тягнуть до рота сторонні брудні предмети, у підлітків, схильних облизувати губи, у людей зі зниженим імунітетом, у хворих на діабет та у осіб похилого віку, а також у тих, хто носить зубні протези. Проте ніхто не може бути застрахований від появи ангулярного хейліту.

Заїди: симптоми та причини появи

Заїди можуть спричиняти значний дискомфорт. Серед проявів: мокрість у кутках роту, почервоніння, утворення болючих тріщин, виразок, жовтих шкірок. Особливо відчутні прояви цієї недуги під час вживання їжі та розмови. Інколи захворювання схильне переходити на слизову оболонку рота, де з'являються висипи і виразки. Також не виключені проблеми з язиком та крилами носу, але таке розповсюдження ангулярного хейліту доволі рідкісне.

Причини появи заїд

Колишня виконувачка обов'язків міністерки охорони здоров'я Уляна Супрун на своєму сайті зазначила, що причин появи "заїд" може бути чимало, зокрема:

подразнення роту, як механічне, так і хімічне

вплив ультрафіолету

лікування антибіотиками

брак вітамінів: В2, В12, фолієвої кислоти, заліза

кандидоз ротової порожнини (ураження грибком Candida albicans)

імунодефіцит, спричинений ВІЛ-інфекцією або діабетом

надмірне утворення слини внаслідок важких станів

складки у куточках роту

зубні протези або відсутність зубів, неправильний прикус

запалення у кишківнику, спричинене синдромом подразненого кишківника, непереносністю глютену

вживання ретиноїдів

Тріскаються кінчики губ: що робити

Якщо заїди з'являються постійно і проходять довго, а сама хвороба протікає гостро, тоді краще звернутися до лікаря, який спочатку з'ясує причину появи ангуліту, а вже після призначить схему лікування. Адже часто заїди – симптом інших станів. Наприклад, запалення у кишківнику чи авітамінозу. Крім того, лікар може визначити, чим викликаний неприємний стан – грибками чи бактеріями. І, відповідно, призначить протигрибковий чи антисептичний засіб.

Частіше ангулярний хейліт має бактеріальну природу. В цьому випадку антисептичні препарати поєднують із загоювальними засобами – наприклад, кремами з вітаміном Е, олією алое чи обліпихою. Дуже важливо постійно зволожувати куточки губ, аби сприяти загоєнню тріщин.

Жовті кірки, які утворюються на місці ураження, зривати не варто: таким чином ви травмуєте шкіру і відчиняєте ворота новій інфекції. Крім того, не варто використовувати народні методи, які травмують шкіру – зокрема, сушити кутки губ спиртовмісними рідинами.

Профілактика заїд

Найкраща профілактика цього захворювання – зволоження губ, наприклад, за допомогою бальзаму гігієнічної помади. Також важливе слідкування за гігієною: використання власних столових приладів, чашок та тарілок, рушників та засобів для макіяжу губ.