Чи можна виявити рак і метастази по аналізу крові

Cikavosti.com

У новому дослідженні вчені з Оксфордського університету представили експериментальний аналіз крові для виявлення різних видів раку у пацієнтів навіть незалежно від того, метастазує він чи ні.

Image by Ahmad Ardity from Pixabay

Можливість здати аналіз крові і виявити рак врятувала б незліченну кількість життів, тому така ідея приваблює вчених з усього світу. Дослідники вже розробили різні тести, які шукають біомаркери, пов'язані з раком, такі як підвищений рівень певних білків, мутації ДНК, профілі РНК тромбоцитів, пошкодження лейкоцитів або закономірності метилювання ДНК.

Новий Оксфордський тест використовує іншу тактику. Замість цього він полює за метаболітами — невеликими молекулами, які утворюються в результаті метаболічних процесів. Їх можна виявити за допомогою методу, званого метаболомікою з використанням ядерного магнітного резонансу. Він дозволяє досліджувати зразки крові за допомогою магнітних полів і радіохвиль.

Щоб проаналізувати, наскільки хороші результати дає тест, дослідники використовували його для вивчення зразків від 300 пацієнтів з неспецифічними симптомами, які можуть бути пов'язані з раком, такими як втома або втрата ваги. Пацієнти були набрані з бази даних SCAN, яка включає людей з підозрою на наявність раку.

Вчені повідомляють, що тест зміг правильно виявити рак у 19 з кожних 20 пацієнтів з цим захворюванням і визначити наявність метастазів в 94% випадків. Це робить його першим аналізом крові, який дозволяє виявити метастази ще до того, як буде поставлений сам діагноз «рак».