Гаджети справді згубно впливають на зір дитини?

Наша мама
У дорослих прийнято вважати, що коли дитина дивиться багато мультфільмів, або довгий час проводить за гаджетом, граючи в комп'ютерні ігри, то вона неодмінно зіпсує собі зір. Чи так це насправді?

У погіршенні зору ключову роль відіграє спадковий чинник. Найчастіше від батьків або старшого покоління передається короткозорість. Однак навіть ідеальна генетична картина не гарантує соколиного зору на все життя. Якщо підліток годинами просиджує перед монітором, телевізором або, ще гірше, з планшетом у руках, запускається процес, який лікарі-офтальмологи називають надлишковим напруженням акомодації або стійким м’язовим спазмом. А все – через розглядання дрібних деталей на близькій відстані. Кілька років такого дозвілля – й ризик надіти окуляри зростає в геометричній прогресії.

Зір може погіршитись у 5, 10 і навіть у 20 років. Проте існують особливо ризиковані періоди. Перший з них припадає на початок шкільного життя. Другий, ще небезпечніший – це підлітковий вік, коли в організмі під впливом гормонів відбувається різка перебудова, а очі через інтенсивне навчання та збільшення соціальної активності зазнають дедалі більшого навантаження. Якщо з генетикою все гаразд, ці чинники не зможуть нашкодити. Проте якщо є спадкова схильність до короткозорості, то зір погіршується, і запустити такий механізм можуть стреси, травми, гострі захворювання – усе, що підриває захисні сили організму.

Схильність до очних захворювань офтальмолог здатен визначити вже на першому році життя у віці 6–8 місяців. Тому перше обстеження бажано проводити саме в цей період, тому що пізніше, в рік, дитина починає гірше реагувати на огляд лікаря. А з 2,5–3 років зір важливо перевіряти бодай раз на рік.

Погіршення зору, зазвичай, помічають не одразу, а вже тоді, коли залишається тільки 40-50% зору (перші 4–5 рядків таблиці). До того ж багато підлітків старанно приховують короткозорість, бо їх не тішить перспектива носити окуляри. Ігнорування проблеми прискорить перехід легкого ступеня хвороби – 0,25–2,57 діоптрії до середнього – 3–5,75. Отож, до лікаря! Офтальмолог перевірить гостроту зору, проведе повне обстеження та підкаже, як покращити зір. Також потрібно оглянути очне дно, де можуть бути зміни при короткозорості середнього та високого ступеня.