Дослідники знайшли «переконливі докази» користі журавлини для судин

Велика Епоха

Для багатьох людей вживання журавлини – це свого роду одноразове вживання. Як традиційний, перевірений часом компонент індички та фаршу, журавлина може бути використана на святковому обіді – часто у вигляді консервованого, переробленого журавлинного желе – і потім швидко забута до наступного року. Але якщо на цьому ваш досвід вживання журавлини вичерпується, можливо, ви втрачаєте цінні поживні речовини та рослинні сполуки, які можуть зробити «щасливим серце».

У новому дослідженні, проведеному в Королівському коледжі Лондона, вчені виявили, що поліфеноли, що містяться в журавлині, можуть покращувати роботу кровоносних судин, тим самим сприяючи здоров'ю серцево-судинної системи. Отже, з'ясуємо, чим ці маленькі терпкі ягоди так унікально корисні для людського серця.

Дослідження журавлини показує дивовижні результати

У випробуванні «золотого стандарту» – такий тип дослідження широко визнаний найсуворішим – брала участь група здорових молодих чоловіків, яким щодня протягом місяця давали екстракт журавлини (контрольна група отримувала плацебо). Команда виявила, що екстракт журавлини значно покращив роботу серцево-судинної системи.

Дослідники зазначили, що покращення наступали вже через дві години після вживання журавлини та зберігалися протягом усього місяця дослідження. Важливо те, що добровольцям не довелося вживати велику кількість журавлини. Кількість, використана в дослідженні – дев'ять грамів висушених ягід – це була приблизно щоденна 100-грамова порція свіжої журавлини, яку вчені вважають «розумною кількістю».

Дослідники знайшли «переконливі докази» користі журавлини для судин

Дослідження, опубліковане минулого місяця у журналі Food and Function, підтверджує вплив журавлини на здоров'я серця. Провідний автор дослідження доктор Ана Родрігес-Матеос, співробітник кафедри дієтології Королівського коледжу Лондона, назвала журавлину «важливим продуктом» для профілактики серцевих захворювань у населення. «Збільшення вмісту поліфенолів... і пов'язане з цим поліпшення стану судин підкреслює важливу роль, яку журавлина може грати у профілактиці серцево-судинних захворювань», – прокоментувала доктор Родрігес. Співавтор дослідження д-р Крістіан Хайсс, професор серцево-судинної медицини в Університеті Суррея, погодився з цим. «Наші результати є переконливим доказом того, що журавлина може суттєво впливати на здоров'я судин навіть у людей з низьким серцево-судинним ризиком», – зазначив доктор Хайсс. Іншими словами, вживання журавлини може допомогти підтримувати й без того здорове серце у добрій формі.

Проантоціанідини допомагають нейтралізувати шкідливі вільні радикали

Журавлина має багато спільного з чорницею та лохиною і має багато їхніх властивостей. Журавлина багата антиоксидантними сполуками, включаючи кверцетин, міріцетин (також міститься в петрушці та селери) і урсолову кислоту, які мають протизапальну дію. Ці антиоксиданти здатні знищувати шкідливі вільні радикали, які інакше викликали б окислювальний стрес і ушкодження. Більш того, журавлина містить антиоксидантні вітаміни С та Е, а також значну кількість корисної для серця клітковини.

Але справжньою перевагою журавлини вважаються її проантоціанідини. Дослідження показали, що ці натуральні рослинні пігменти можуть допомогти зберегти артерії еластичними та гнучкими, допомагаючи при цьому підтримувати бажані показники холестерину. Крім того, проантоціанідини допомагають регулювати баланс «дружніх» та «недружніх» бактерій у важливому мікробіомі кишківника – спілки бактерій у травному тракті. Нарешті, проантоціанідини можуть також знижувати рівень прозапальної речовини, відомої як гомоцистеїн.

Зрозуміло, що ці ягоди мають всі необхідні властивості для підтримки ефективної роботи серця.

Використання в салатах та соусах

Журавлину можна їсти свіжою, сушеною, у порошку або у вигляді соку. Оскільки свіжі, сирі ягоди за своєю природою терпкі та кислі, вам, ймовірно, не захочеться їсти їх у чистому вигляді. Проте, проявивши трохи творчості та фантазії, ви можете включити ці ягоди до рецептів.

Наприклад, ви можете змішати сушені ягоди з підсмаженими, злегка підсоленими горіхами для створення ситного домашнього міксу або додати їх разом із малиною та полуницею в йогурт. Це тріо різнокольорових ягід можна також додати у вівсяну кашу, надавши їй смаку, збагативши клітковиною та антиоксидантами. (Для досягнення найкращих результатів додавайте їх в останні хвилини приготування). Приготуйте освіжаючий соус, змішавши подрібнену свіжу журавлину з рубаною червоною цибулею, перцем халапеньо, кінзою, соком лайма і невеликою кількістю меду на свій смак. Ви також можете додавати свіжі або сушені ягоди в салати, соуси та маринади. Ще один варіант – заморозити журавлину і використовувати її як кубики льоду, додаючи у фруктові пунші або коктейлі для надання святкового настрою.

Експерти з натурального здоров'я стверджують, що журавлинний сік має корисні властивості, але в ньому немає клітковини, яка міститься в цілісних ягодах. Найкраще обмежитися двома чашками журавлинного соку на день. Вибирайте 100-відсотковий журавлинний сік і уникайте коктейлів або сумішей соків, які можуть містити велику кількість цукру. (У сушену журавлину також можуть додавати цукор, щоб зробити смак приємнішим. ClevelandClinic.org повідомляє, що одна порція сушених журавлин може містити 25 грамів цукру! Щоб уникнути надмірного вживання цукру, завжди перевіряйте етикетки).

Оскільки велика кількість журавлини може спричинити розлад шлунка та діарею, її слід вживати в помірній кількості. Вона також може збільшити ризик утворення каменів у нирках у схильних до цього людей.

Повна антиоксидантів, клітковини та корисних мікроелементів, журавлина стане відмінним доповненням до вашої здорової дієти. Можливо, настав час почати додавати ці крихітні плоди в меню протягом усього року!

Передруковано з NaturalHealth365

Джерела цієї статті включають:

ScienceDaily.com

ClevelandClinic.org