Допомагаємо дитині при термічних опіках

Наша мама
Маленькі діти, як і підлітки, найчастіше схильні до термічних опіків, а зокрема, опіків окропом. Необережна поведінка дітей, безглузді випадковості у побуті призводять до подібних травм. Навіть легке ушкодження шкіри приносить дітям і дорослим чимало клопоту і болючих відносин. Як допомогти дитині, знеболити уражене місце і які дії повинні дотримуватися при опіку, щоб зробити травму менш болючою?

Опік – вкрай небезпечне пошкодження тканин та слизової оболонки. В ураженому місці виникають руйнування білка і процеси гниття тканин, організм втрачає рідину, внаслідок чого імунітет слабшає. Враховуючи ці фактори, ризик занесення інфекції значно зростає.

Виділяють такі види опіків:

Хімічний опік – утворюються внаслідок сильно концентрованих хімічних речовин (йод, зеленка, кислота тощо);
Електричні опіки – можуть з’явитися при неправильному взаємодії з оголеними проводами та іншого електричного впливу. Під час опіку, пошкоджується не тільки шкірний покрив, але і внутрішні органи.
Радіаційний опік – під дією інфрачервоного або ультрафіолетового випромінювання. Найбільш небезпечний.
Термічні опіки – виникають під дією гарячих предметів, пари, рідини або відкритого вогню.
Найбільш часто у дітей зустрічаються термічні опіки, і найчастіше саме при контакті з дуже гарячою водою. Методи надання першої допомоги залежать від того, наскільки важким є опік, а значить потрібно вміти розрізняти ступені та ознаки опіків.

Правила надання першої допомоги при опіках окропом однакові, як для дітей, так і для дорослих. Про того, наскільки своєчасно і правильно буде вона зроблена, залежить протягом лікарської терапії опіку. Якщо допустити помилки при наданні першої допомоги при опіках, то можуть залишитися рубці від довго гояться, гнійних ран.

Отже, правила надання першої допомоги при опіках такі:

- Перш за все, зніміть всі предмети з людини (одяг, кільця, кулони);
- Охолодіть пошкоджену поверхню (холодна ванна, лід 10-20 хвилин). Перегріті тканини ще довгий зберігають високу температуру, якщо нічого не зробити, первинне стан погіршиться. Якщо печіння не пройшло, повторіть процедуру.
- Закрийте уражену ділянку марлею, бинтом або будь-який інший пов’язкою на основі водорозчинних мазей. Відкрита рана вкрай вразлива до проникнення інфекції. Не використовуйте антисептики, які викличуть роздратування рани і посилення болю. Для зниження больових відчуттів, можна полити опік холодним розчином фурациліну або новокаїну.
- Якщо опік 1-го ступеня, пов’язку можна не накладати, а рану протерти спиртовим розчином.

Визначте глибину ураження, ступінь опіку і площа. Для цього існує спеціально співвідношення кінцівок до ступеня пошкодження всього тіла. Такий розподіл допомагає швидко зорієнтуватися в екстреній ситуації.

Опіки першого ступеня небезпечні при ураженні більше 50-ти % тіла, другий – 30%, третій – 10 %, при опіках 4-го ступеня, хворого відразу повинні доставити до лікаря.

При сильних опіках, потерпілому дають знеболюючі засоби і госпіталізують.

Деякі малознающие люди радять обробляти опіки розчином спирту. Дійсно, при опіках першого ступеня та на не особливо чутливій шкірі такі компреси швидко усмиряють печіння, але робити такі примочки з спирту, особливо дітям, категорично заборонено.

Спирт – хімічна речовина, яка при взаємодії з шкірою сильно пересушує її і викликає омертвіння тканин. Якщо ж накладати спирт на уражене місце, то опік тільки посилиться.