На Хмельниччині за крайні 4 років закрили 142 сільські школи

depo.ua

Формування мережі визначається демографічною ситуацією в області та новим територіально-адміністративним устроєм, про це йшлося на черговій колегії облдержадміністрації, передає Depo.Хмельницький.

За останні 5 років народжуваність в області зменшилася майже на 3 тисячі дітей, із 12 742 дітей у 2016 році до 9 694 у 2020 році.

У сільській місцевості за останні 4 роки кількість дітей шкільного віку зменшилася на 2 239, що призвело до закриття 142 закладів освіти. Двадцять закладів, які були у селищах міського типу, зазнали реорганізаційних змін.

За цей період в області ліквідовано 88 закладів, призупинено діяльність –19, реорганізовано у філії – 55, реорганізовано із пониженням ступенів – 86.

"У 21 територіальній громаді відсутні заклади загальної середньої освіти із малою наповнюваністю учнями. Середня наповнюваність класів в області цьогоріч становить 18 учнів, найбільша – у Хмельницькій міській територіальній громаді – 29 учнів, найменша – у Китайгородській сільській територіальній громаді – 8," - прозвітувала т.в.о директорки Департаменту освіти, науки, молоді та спорту ОДА Дарія Басюк.

За її словами, функціонування закладів загальної середньої освіти з малою кількістю учнів призводить до значних перевитрат бюджетних коштів за рахунок високої вартості утримання одного учня. Середня вартість по області у 2020 році становила 26 тис. гривень. У Китайгородській сільській раді ця сума становила 49 тис. грн, Щиборівській – 43 тис. гривень. Такі затрати не забезпечують якість освіти, а спрямовуються на утримання приміщення, оплату праці та комунальних послуг.

Також у школах з малою наповнюваністю у більшості класів організовано індивідуальне навчання, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова, виховна робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді. Типовими проблемами малокомплектної школи є застаріла матеріально-технічна база, відсутність основного навчального обладнання, недостатнє навчально-методичне забезпечення.

Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради. При цьому лише після обов’язкового громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника протягом одного року.

Заступник голови ОДА Сергій Ткачук зазначає, що у Берездівській, Жванецькій, Китайгородській, Лісовогринівецькій сільських та Сатанівській селищній територіальних громадах кількість малокомплектних шкіл перевищує 50% від загальної кількості закладів. При цьому у Китайгородській територіальній громаді цей показник сягає 100%, оскільки усі три наявні заклади загальної середньої освіти є малокомплектними. Тому, за словами посадовця, головам цих громад слід звернути увагу на дане питання і спільно з Департаментом освіти, науки, молоді та спорту ОДА напрацювати певну концепцію щодо його вирішення.

"Вкотре наголошую, що кожен керівник своєї громади має пам’ятати, що пріоритетними напрямами в галузі освіти залишається забезпечення рівного доступу дітей до якісної освіти та створення безпечних та комфортних умов для їх навчання", – сказав посадовець.

Довідково. Станом на 1 листопада 2021 року в області функціонує 578 закладів загальної середньої освіти, у тому числі: 10 закладів І ступеня, 132 – І-ІІ ступеня, 290 – І-ІІІ ступенів. У закладах загальної середньої освіти навчається 138 790 дітей, працює майже 23 тисячі педагогічних та 16 тисяч технічних працівників.

Нагадаємо, у Хмельницькому збудували школу за 150 млн грн. Початкову школу на Озерній будували майже три роки.