Підлітка із Кам’янеччини від кримінального покарання врятувало «відновне правосуддя»

ХМ-ІНСАЙД

Студент коледжу із Кам’янеччини став другим неповнолітнім в Хмельницькій області, який скористався шансом виправити скоєне та уникнути кримінального покарання. 16-річний хлопець успішно пройшов «Програму відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».
Подія сталася наприкінці жовтня минулого року. Пізнього вечора, на терасі магазину в одному із сіл Слобідсько-Кульчієвецької територіальної громади, між 16-річним підозрюваним і знайомим дорослим виник конфлікт. Причиною стали різкі висловлювання чоловіка на адресу підлітка. Юнак відреагував агресивно і відразу пустив у хід кулаки: після двох ударів в обличчя чоловік опинився на землі, вдарившись головою об бетонну підлогу.
За вироком [1] суду, в лікарні у потерпілого діагностували перелом потиличної кістки, забій лобних та скроневих долей головного мозку, крововилив під павутинну оболонку головного мозку.
Натомість неповнолітньому мешканцю Кам’янеччини інкримінували спричинення необережного середньої тяжкості тілесного ушкодження за статтею 128 Кримінального кодексу України. За такі дії 16-річному хлопцеві загрожувало від 150 годин виправних робіт до 2 років позбавлення волі.

«Оскільки раніше цей підліток не притягувався до кримінальної відповідальності, а вчинене ним правопорушення є нетяжким злочином, у прокуратурі йому запропонували скористатися шансом виправити скоєне та уникнути покарання, взявши участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», - повідомили в Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області.

Тут до справи залучили адвокатку-медіаторку. І в процесі медіації підліток і потерпілий помирилися. Хлопчина відшкодував чоловікові завдану шкоду. Відтак під час підготовчого судового засідання потерпілий заявив клопотання про звільнення хлопця від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження. Як зазначив чоловік, він примирився з обвинуваченим, будь-яких претензій майнового та морального характеру до нього не має та не бажає, щоб він був покараний. Кам’янець-Подільський міськрайонний суд це клопотання задовольнив.

«За словами підлітка, тепер він зрозумів, що вирішувати конфлікти треба аж ніяк не кулаками, адже при цьому можна не лише завдати шкоди іншій людині, але й зіпсувати власне життя», - зауважили в Регіональному центрі.

Додамо, пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» (так зване «відновне правосуддя»), упроваджено в Україні з 2019 року. Він реалізується за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Основною метою програми є максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя у разі вчинення ними нетяжких злочинів та кримінальних проступків.
Перший успішний кейс на Хмельниччині – історія школярки, яка вкрала телефон у сусідки. [2]

[1] https://reyestr.court.gov.ua/Review/101931385
[2] https://www.xm-inside.com/news/shans-zminyty-zhyttya-vpershe-na-hmelnychchyni-do-dytyny-zastosovano-vidnovne-pravosuddya/