Жителі села Космач на Франківщині створюють музейний комплекс про гуцульських лісорубів

Версії.if.ua

Уродженець села Космач, що на Івано-Франківщині, Василь Книшук зініціював створення музейного комплексу “Бутинар” у рідному селі та зібрав для нього понад тисячу експонатів. Музей — це данина праці лісорубів, яких у давнину на Гуцульщині називали “бутинарями”, розповів чоловік в ефірі Суспільного.

“Мій дідусь мав стосунок до того ремесла, дідусь моєї дружини. Кожен другий гуцул, який жив поміж гір, займався тією професією. Почав збирати багато матеріалів: і текстової інформації, і реманенту різного. Зрозумів, що то потрібно між люди пускати”, — каже Василь Книшук. Василь Книшук

У давнину на Гуцульщині лісорубів називали “бутинарями” До збору експонатів, які розміщені на трьох локаціях комплексу, за словами Василя Книшука, долучилися жителі Космача. Приносили побутові речі, інструменти (їх називали “серсама”), з якими працювали бутинарі, світлини. Житель села Назар Нагірняк прикрасив будиночок бутинарів фігурками міфічних істот, які вирізьбив власноруч.

“Одну з цих істот бутинарі називали “Лісна”. Спереду ця лісова мавка виглядала як гарна дівчина, а ззаду було видно її нутрощі. Вона померла у дитячому віці. А молода мама не мала крижми та поховала її у лісі. Дух дитини гуляв по лісах. Сидячи біля вогню, бутинарі часто розповідали, як їх заманювала Лісна”, — розповів Василь Книшук. Василь Книшук

До збору експонатів долучилися жителі Космача Відвідувачам музейного комплексу пропонуватимуть скуштувати пісні страви, які повсякчас були у меню бутинарів, а також пройтися бутинарським маршрутом. Над його створенням Василь Книшук з однодумцями працюють зараз.

За його словами, для широкого кола охочих музейний комплекс відкриють влітку або восени наступного року. Але вже зараз кожен, хто бажає, може побувати у Космачі й завітати до комплексу, аби поспостерігати за процесом його будівництва чи долучитися до нього.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!