З бомбосховищ і передової — в Zoom: депутати Харківської міськради засудили вторгнення РФ

UA: Cуспільне мовлення

75 депутатів, присутні на позачерговій сесії 11 травня, одноголосно підтримали звернення до президента України, парламенту, уряду та харків'ян щодо російської агресії. Вперше депутати провели сесію дистанційно, але традиційно з гімном України на початку та на завершення засідання. Хвилиною мовчання депутати вшанували пам'ять загиблих під час війни РФ проти України захисників та жителів міста.

Сесія міськради воєнного часу

11 травня депутати Харківської міськради вперше зібралися на сесію після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та бомбардувань Харкова. Міський голова Ігор Терехов і частина депутатів вийшла на онлайн-сесію з бомбосховищ, частина — з передової, у військовій формі.

На сесії депутати розірвали відносини з російськими містами, перейменували район та три вулиці, назви яких були пов'язані з РФ, та схвалили офіційне звернення до центральних органів влади та харків'ян із засудженням дій РФ щодо України. За ініціативою депутата Ігоря Черняка до документа внесли додатковий пункт — про звернення до міжнародних організацій з проханням сприяти визволенню українських військових з заблокованого окупантами заводу "Азовсталь" у Маріуполі.

Далі — текст звернення Харківської міськради повністю.

Звернення Харківської міськради

"24 лютого 2022 року російська федерація віроломно та підступно вторглася на суверенну територію нашої держави та розпочала повномасштабну криваву війну, яку абсурдно та безглуздо намагається замаскувати під вигадану "спеціальну військову операцію".

Російські війська, не знаючи жалю, вбивають дітей, жінок, людей похилого віку. Свої злочини російські нелюді вчиняють з особливим цинізмом та жорстокістю. Рашисти позбавлені людяності та просочені зневагою до основоположних людських цінностей, насамперед до гуманізму.

Такі дії російської федерації, спрямовані на фізичне знищення Українського Народу, його винищення як окремої самобутньої національної спільності, позбавлення права на свободу вибору свого розвитку, є геноцидом Українського Народу та безумовним порушенням загальновизнаних засад міжнародного права, всіх можливих правил та гарантій міжнародного співіснування.

Використання заборонених методів війни є підтвердженням байдужого та зухвалого ставлення до міжнародних угод та інших норм міжнародного права. З першого дня війни місто Харків є північно-східним форпостом України, який прийняв і відбив потужний удар агресора і продовжує мужньо відбивати всі атаки ворожих військ. Щодня відбувається руйнування цивільних об’єктів та об’єктів критичної інфраструктури, створення штучних гуманітарних катастроф.

Наразі у Харкові знищена чверть житлових будинків, більше ста шкіл, десятки дитячих садочків та лікарень. У місті зруйновано та пошкоджено велику кількість адміністративних будівель, об’єктів охорони культурної спадщини, бібліотек, парків та дитячих майданчиків, цвинтарів.

Агресор продовжує нещадно руйнувати Харків шляхом віддалених артилерійських та ракетних обстрілів, бо зрозумів, що Харків йому не взяти! Таким чином окупанти намагаються сіяти паніку серед населення, але їх дії мають зворотній ефект. Сьогодні українці єдині і такого єднання Україна ще не знала.

Внаслідок повномасштабного нападу росії на нашу рідну землю українці відчули себе справжньою єдиною спільнотою. Від заходу до сходу, від півдня до півночі Україна єдина і неподільна! Харків був і залишається українським містом завдяки нашим військовим – героям, які вже 77 діб мужньо відбивають російську агресію. Без зброї в руках та ціною власного життя невтомні медики та працівники ДСНС у важких умовах воєнного часу рятують життя постраждалих.

Працівники комунальних служб, які з перших днів проявляють стійкість, хоробрість, відвагу та незламну любов до нашого міста, незважаючи на постійні обстріли, відновлюють надання комунальних послуг, продовжують піклуватись про чистоту рідного міста: розбирають завали зруйнованих будівель, вивозять сміття, здійснюють заходи з благоустрою міста.

Велика подяка також волонтерам за їх шляхетну жертовність, активну громадську позицію, фанатичну відданість нашому місту та нашій країні. Лише Збройні Сили України та опір нашого народу можуть зупинити цю нелюдську навалу.

Харківська міська рада щиро вдячна всім, хто приклав і продовжує прикладати зусилля для надання відсічі збройній агресії російської федерації, адже навіть самий маленький вклад наближає Україну до перемоги над ворогом.

Більшість країн світу і всі українці підтримують діяльність Президента України, Парламенту та Уряду нашої країни, робота яких є злагодженою, принциповою, рішучою, спрямована на захист та зміцнення оборони нашої держави, підтримання економіки, із залученням найпотужніших інструментів дипломатії та інформаційного протистояння, для досягнення єдиної мети — перемоги над загарбником. Це доводить міць наших державних інституцій.

Офіційна політика російської держави направлена на невизнання права Українського Народу на самоідентифікацію, самовизначення і, як наслідок, на існування. Про це свідчать як заяви Президента РФ, так і її інших посадовців, рішення органів влади.

Заявою Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні», схваленою Постановою Верховної Ради України від 14.04.2022 № 2188-IX, дії, вчинені Збройними силами російської федерації та її політичним і військовим керівництвом під час останньої фази збройної агресії Російської Федерації проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, визнано геноцидом Українського народу.

Вкрай трагічна ситуація склалася у місті Маріуполі. Він практично повністю знищений, але наші військові продовжують героїчно тримати оборону міста. Маріупольські захисники щохвилини докладають надлюдських зусиль для захисту останнього форпосту міста. Поранені й скалічені, знесилені, без їжі, води, ліків, в антисанітарних умовах перебувають українські захисники, які залишаються на території маріупольського заводу "Азовсталь". Проте рахунок йде на години.

Військовослужбовці полку Нацгвардії "Азов" учергове закликали світову спільноту допомогти реалізувати процедуру екстракції. Вони без вагання жертвують собою, аби врятувати Україну і світ від тотального зла. Тепер життєво важливо, щоб увесь світ всіма можливими засобами впливу змусив росію погодитися застосувати процедуру екстракції до наших військових, які надзвичайно боронять місто Маріуполь та зараз тримають позиції на «Азовсталі».

Депутати Харківської міської ради як представники Харківської міської територіальної громади:

рішуче виступають за непорушність та недоторканність територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів; засуджують війну російської федерації, яка має на меті загарбницькі захоплення територій України, та вважають такі дії неприпустимими та невиправданими; підтримують Заяву Верховної Ради України "Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні", схвалену Постановою Верховної Ради України від 14 квітня 2022 року № 2188-IX, та Звернення Харківської обласної ради від 9 травня 2022 року; звертаються до міжнародних організацій — Організації Об’єднаних Націй (ООН), Європейського Союзу (ЄС), Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), Червоного Хреста із проханням сприяти негайному застосуванню процедури екстракції до українських військових, які знаходяться на "Азовсталі" у місті Маріуполь.

Харківська міська рада впевнена в нашій перемозі, для чого буде прикладати всі можливі та неможливі зусилля!"

Коментарі ОПЗЖ та "Партії Шарія"

Дії РФ щодо України на сесії публічно засудили представники найбільш лояльних до Росії у мирний час фракцій міськради — "Опозиційної платформи — За життя" та "Партії Шарія". Обидві 11 травня припинили існування: ОПЗЖ — після виходу 16 з 19 її депутатів і створення депутатської групи "Відновлення України". "Партія Шарія" — через замалий кількісний склад після смерті одного з депутатів (на його місце після рішення виборчкому має зайти наступний за партійним списком).

Про вихід з фракції ОПЗЖ не заявили депутати Андрій Лесик (на сесії його не було, хоча був запрошений) та Денис Нев'ядомський. Останній вважає, що це свідчило б про "зраду інтересів виборців".

"Треба розділяти свою політичну відповідальність за те, що перебували у лавах фракції. Якщо це були якісь дії, направлені на шкоду державі, треба не виходити з фракції і створювати свої об'єднання, треба давати пояснення слідчим, згодом — прокурору і суду. А якщо у вас, у ваших діях не було ніяких зрадницьких дій, то треба бути чесними зі своїми виборцями до кінця, виконувати свої обов’язки депутатів фракції", — висловився він.

"Що стосується подій 24 лютого, то безумовно, як можна не засуджувати агресію проти нашої країни, проти нашого міста, я не знаю жодної людини, яка б підтримувала агресію, особисто не знаю. І особисто не знаю представників фракції, які б підтримували такі дії", — додав він.

Депутат ОПЗЖ Анатолій Родзинський сказав, що подав заяву на вихід з фракції, але Терехов її не зачитав. Він також зазначив, що вважає будь-яку відповідальність особистою. "Безумовно, я та всі мої знайомі є патріотами України", — сказав Родзинський.

Сергій Терещук з "Партії Шарія" заявив про упевненість у перемозі України.

"У кожного, напевно, є певні політичні переконання. Але єдина та спільна мета — це перемога України. Переконаний, що кожен депутат робить все можливе задля добробуту Харківщини. Зараз як ніколи ми єдині в наших діях, прагненнях та думках. Тому я впевнений у нашій перемозі", — сказав Терещук.

Читайте також: "Харківщина була, є та буде українською": звернення депутатів Харківської облради