Джинса, тролейбуси, проросійська риторика: які маніпуляції були помітні в херсонських медіа минулого тижня

35 маніпулятивних медіаповідомлень виявили аналітики проєкту Infocrime із 1512 матеріалів, опублікованих у херсонських ЗМІ, які беруть участь у щотижневому моніторингу.

Переважна більшість маніпуляцій - це матеріали з ознаками замовності. Всього ми зафіксували 26 таких повідомлень.

13 із них - комерційна джинса на місцевих сайтах про супермаркети, магазини техніки, нові рекламні білборди, побутову техніку тощо.

Ще стільки ж текстів можна вважати прихованою політичною рекламою від місцевих депутатів і громадських діячів, які зі сторінок медіа вітали з Днем захисту дітей, роздавали їм подарунки, розповідали про свою підтримку громад.

Про кілька тем, які варті особливої уваги, розповідаємо далі.

Тролейбуси

Топ-темою минулого тижня у херсонських медіа стала закупівля тролейбусів для комунального підприємства за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Тема обговорюється уже другий тиждень. А приводом для неї став пост міського голови Ігоря Колихаєва у Фейсбуці, де він заявив, що йому не подобаються умови договору з ЄБРР.

Також мер зманіпулював, говорячи, що . У попередньому дайджесті ми детально пояснили, чому це маніпуляція.

Цікавий матеріал про маніпуляції мера також опублікували журналісти видання , які вже кілька років поспіль слідкують за темою громадського транспорту в Херсоні.

Однак деякі медіа публікували й іншу думку, яку після резонансу почали просувати у команді мера. Спочатку ситуацію детальніше прокоментував в. о. заступника міського голови Юрій Стельмашенко на своїй сторінці у Фейсбуці. За його словами, громадськість не зовсім правильно інтерпретувала слова Колихаєва і .

Це маніпуляція, бо змінити предмет закупівлі вже після проведення тендерної процедури - неможливо чисто юридично. Наразі, на сторінці закупівлі, на сайті ЄБРР вказало, що прийом заявок сплив.

Пізніше сайт Кавун.City, який має договір на . Цей же матеріал опублікований на сайті міської ради.

У виданні , поставивши думку ексдепутата Херсонськох міськради Дмитра Ільченка у заголовок. Але якихось доказів ні депутат, ні редакція не наводять.

Треба додати, що тендер, який проводить ЄБРР, відбувається на власному майданчику банку, готують всі документи та розглядають пропозиції теж у банку. Тож, заяви про "відкати" для міської влади - маніпуляція.

Станом на 6.06.2021 на сайті ЄБРР зазначено, що за тендерною пропозицією на закупівлю тролейбусів для Херсона пропозиції від постачальників уже не приймаються.

Верховна Рада і нацистів

Сайт Максима Бужанського.

Йдеться про проєкт закону 2797 , який Верховна Рада України відхилила 3 червня цього року.

За ухвалення проєкту в першому читанні проголосували 155 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

У матеріалі як факт подається судження автора про те, що Верховна Рада підтримує героїзацію нацистів. Хоча жодних доказів, окрім невдоволеного коментаря Бужанського, в тексті не наведено.

Нагадаємо, в Україні діє закон , який чітко забороняє будь-яку пропаганду символіки комуністичного та нацистського режимів.

Моніторинг охоплює 12 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. А також низку анонімних каналів у Telegram.

Проєкт реалізується ГО фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.