Виноградники “Таврії” під Новою Каховкою перетворилися на “джунглі”

Новий день

Місцева влада називає їх практично непридатними для використання.

Майже 1700 гектар виноградників, від яких майже півтора роки тому відмовилось ПрАТ “Дім марочних коньяків “Таврія”, встигли перетворитися на “джунглі” і є практично непридатними для використання. Першим про це розповів житель Тополівки Віталій Панахов. За його словами, колишня гордість Новокаховської громади стоїть занедбана і закинута, є розсадником амброзії та інших бур’янів.

— А якщо в цих сухих джунглях, які вже обволокли наші села, спалахне вогонь, хто буде за це відповідати? — запитує Віталій Панахов (на фото).

— “Таврія” восени проріджувала ряди закинутих виноградників. Але, судячи з усього, вони вже є непридатними. Тож доведеться вкладати кошти в їхнє оновлення. А це майже 1700 га! Ми ж вимагаємо, що ці землі не простоювали і використовувались належним чином, — розповів міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.

За його словами, після відмови від вирощування винограду припинило свою діяльність дочірнє підприємство “Таврії”, яке працювало на території Дніпрянського і Райського старостатів. Його офіс закрито, а десятки працівників залишились без роботи.

— А це також втрати до місцевого бюджету, — додав міський голова.

Місцеві винороби, з якими вдалося поговорити “Новому дню”, стверджують, що займатися вирощуванням винограду зараз не вигідно. Набагато вигідніше купляти готовий виноматеріал з Латинської Америки або Європи. Це підтверджує Альона Коломойцева, експертка і менеджерка проєкту Міжнародного торгового центру в Україні ITC, спрямованого на підтримку аграрних виробників.

— Ситуація, що склалась з виноробною галуззю є характерною для всієї країни і виникла не сьогодні. Свого часу у нас дозволили ввезення імпортних спиртів і спростили імпорт вин і виноматеріалів. Деякий час це задовольняло всіх. Проте за 5 років перехідного періоду Україна нічого так і не зробила для захисту своїх виробників. Не в останню чергу з вини їх самих, бо вони так і не змогли правильно сформулювати свої потреби і запропонувати законодавцям якісь конкретні кроки. Тепер дехто пропонує взагалі заборонити імпорт, але це неможливо. Та й головна проблема зовсім в іншому — наші вина є не конкурентноздатними. Так склалось, що у нас багато років вина вироблялося більше, ніж було виноградників. Також багато з них є застарілими, постраждалими від хвороб. Відстають і виноробні технології. Тож українські винороби просто не мають ринку збуту і програють в собівартості своїм конкурентам з інших країн, — пояснила вона.

Нагадаємо, що вперше про наміри “Таврії” відмовитись від вирощування винограду заявили на закритій сесії Новокаховської міськради навесні 2020 року. Це викликало занепокоєння у жителів Обривки, Тополівки, Дніпрян і Основи, які працювали на дочірньому підприємстві “Дому марочних коньяків “Таврія”.

Виноробне господарство на території Новокаховської громади першими заснували швейцарські колоністи ще в 1889 році.

Олег БАТУРІН.