У Долинській громаді на Кіровоградщини закривають пологове відділення

У Долинській центральній лікарні Кіровоградської області закривають пологове відділення. Воно працюватиме до кінця серпня, розповіла Суспільному директорка лікарні Галина Григоренко. На зарплату працівникам до кінця року не вистачає майже п’ять з половиною мільйонів гривень. Через це за пів року скоротили 77 працівників, до кінця року планують звільнити ще 45 людей.

Лікарка Валентина Новосел працює в пологовому відділенні 23 роки. Каже, воно розраховане на 10 породіль. Народжувати сюди приїжджали жінки з пів сотні сіл. З початку 2021 року тут народилися 70 дітей, торік – 172. У відділенні працюють двоє лікарів, 13 акушерок і медсестер. “Відділення обладнане необхідною апаратурою, є дихальна апаратура, є сучасні пелинальні столики з дихальною апаратурою. Обладнана операційна. Але реформа повернулася до нас спиною, бракує грошей, на утримання відділення”.

Каже: працівники отримали попередження за 2 місяці до прогнозованого закриття відділення, у червні.

Чотири місяці тому закрили гінекологічне відділення лікарні. 10 працівниць, звільнили. Алла Бодрух говорить, працювала медсестрою 14 років. “Відділення закрили в березні місяці, звільнили нас 25 червня. Чомусь усіх перевели у неврологічне відділення. Пропрацювавши там півтора місяці, нас перевели в інфекційне відділення. І всіх нас звільнили , як неврологічне відділення. Мені 55 років, до пенсії залишилось 5 років, я ніде не можу влаштуватися на роботу”.

За півтора роки в лікарні скоротили 119 працівників, до кінця 2021 року звільнять 45 медиків. Працюватимуть 225.

Національна служба здоров’я не забезпечує заробітною платою працівників лікарні, каже Галина Григоренко .”1 квітня 2021 року ми заключили з НСЗУ 6 пакетів, на суму 1 мільйон 788 тисяч 83 гривні, але цих грошей не вистачає. Це забезпечує 74 % заробітної плати. В нас є заборгованість по зарплаті – 1 мільйон 700 тисяч гривень”.

Тимчасова виконувачка обов’язків заступника голови Національної служби здоров’я Олена Бойко розповіла, лікарня не подавала пропозицію на те, щоб отримати контракт на пакет пологів. “Вони подавали пропозиції на пакет ведення вагітності в амбулаторних умовах, але не підписали договір, тому що вони не відповідали вимогам. А саме: лікар ультразвукової діагностики, який там працює, не має сертифікату про проходження спеціального тематичного курсу з пренатальної діагностики. Керівник був попереджений про повторне оголошення на цей пакет, але цього лікаря на курси не відправили”.

За півроку на дофінансування лікарні з бюджету громади виділили 7,5 мільйонів гривень, каже міський голова Євгеній Звіздовський. Вважає, замість пологового відділення можуть працювати чергові лікар-акушер і медсестра. “Лікар-акушер приймає пологи, як і екстрені пологи, якщо ситуація спокійна і не екстрена, породіллю відправляють у Кропивницький. Можливо, це краще – нове обладнання, більш якісні послуги”.

З обласного бюджету лікарню після децентралізації не можуть фінансувати, говорить директор обласного департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко. “Ми намагаємося допомогти територіям, це стосується окремих субвенцій, державного фонду регіонального розвитку. Крім того, в нас є окремі цільові програми, які ми залучаємо з державного бюджету напряму на територію”.

Жителька села Криничуватка Устинівської громади Наталя Гончарова у пологовому відділенні Долинської центральної лікарні народила дівчинку. Розповіла, на пологи приїхала за 24 кілометри. “В Устинівському районі пологового відділення вже давно немає. А тут я стояла у лікаря на обліку”.

Каже, проти закриття пологового, бо їздити доведеться за 100 кілометрів у Кропивницький. “А якщо екстрені пологи, все ж буває у житті то як добратися до Кропивницького, це дуже далеко”.

Читайте також Нічим платити за комуналку. Кропивницька райлікарня недофінансована на понад 2,5 мільйона. Житло та 100 тисяч підйомних. В громаді на Кіровоградщині шукають лікарів.