На Кіровоградщині 45% шкіл перейшли на меню Євгена Клопотенка

UA: Cуспільне мовлення

У Кіровоградській області 45% шкіл готують сніданки і обіди за рецептами Євгена Клопотенка. Про це Суспільному розповіла директорка обласного департаменту освіти Ельза Лещенко. Нові норми харчування школярів затвердив кабінет міністрів з 1 вересня 2021 року.

Кропивницька загальноосвітня школа №17

У кропивницькій загальноосвітній школі №17 навчається 705 дітей, понад 200 з них харчуються у шкільній їдальні. Готувати за рецептами Євгена Клопотенка тут почали два роки тому. Нові страви дітям не подобаються, говорить кухарка Алла Заєць.

Вартість сніданку – 18 гривень, обіду – 22 гривні.

“Дуже складно говорити про революцію шкільного харчування лише у школі. Якби і родина виступала союзником змін щодо підходу харчування. Якщо говорити про сіль, цукор, овочі і фрукти, нам було би легше в плані смакового сприйняття дітей”, – говорить заступниця директорки школи №17 Наталія Філіппова.

Десятикласниці Єлизавета Прилєпова та Поліна Лапа не їдять страви, які готують у школі, їжу приносять з дому. Говорять, звикли до домашньої кухні.

Одинадцятикласниці Дарині Скрипник нове меню подобається, каже, воно змінилося на краще. “Стало менше солі, відсутність цукру в чаї, стали смачніші гарніри. Мій улюблений – картопляний гратен, а перша страва – це борщ”.

Мама учениці школи Олена Греку вважає, що меню змінилось на краще: "Воно повноцінне. Кожного дня є каша, якісь овочі, м'ясо дуже часто і у великій кількості. Було спочатку важко переходити повністю на відмову від цукру. Пояснювала, вдома також ввела в звичку зменшити кількість цукру, і зараз в принципі немає проблем".

Якими стравами урізноманітнилось шкільне меню, розповіла медична сестра Ірина Турчак. “Раніше у нас в меню були борщ, капусняк, пюре з котлетою, а зараз – чахохбілі, рибна юшка, рибні палички, картопляний гратен. Дуже багато вітамінів, фруктів, овочів“.

Користівський ліцей Приютівської селищної ради

У Користівському ліцею Приютівської селищної ради навчається майже 2000 дітей, половина з них харчується у їдальні.

Технологиня Наталія Варава говорить, згідно нових норм харчування, замість п’яти грамів солі, з розрахунку на одну дитину, у страву кладуть два грами. Цукру – вполовину менше, замість 15 грамів – сім.

Третьокласниця Віолетта Бабій каже, страви стали як на вигляд, так і смак кращими. Більше стало фруктів та овочів. “Також ми дізналися про нові і цікаві назви страв –шніцель, мак-енд-чіз, різотто. “

Віолетта вважає, що саме такі страви повинні бути у шкільних їдальнях для того, щоб діти дотримувалися режиму здорового харчування та більше дізнавалися про страви різних країн.

Директорка комунальної установи Світлана Михайленко говорить, у цій школі готують мономеню, 80% страв – за меню Євгена Клопотенка. ”Мультименю – це коли діти можуть вибирати з 2-3 страв, у нас немає вибору меню, у нас мономеню – одна страва на один день”.

Повністю перейти на харчування за Клопотенком школа не може, каже директор ліцею Віктор Правий. “Треба, щоб набагато більша кількість учнів була, тому що на одного кухаря покладається: приготування страв, миття посуду, розстановка. Треба розширити штат, а ми штат не розширимо у зв’язку з тим, що обмежені фінансові можливості громади“.

Кількість спецій у стравах дозволена відповідною комісією, говорить працівниця відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби в області Тамара Третяк. “Збірник Клопотенка, який використовується в школах, пройшов державну санітарну епідеміологічну експертизу“.

За словами речниці управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Наталії Шевченко, раніше добова норма складала: 50-70 грам цукру, 10 грам солі на одну дитину середнього і старшого шкільного віку. Зараз – 5 грамів солі і 25 грамів цукру. Сіль тільки йодована.

Усі школи області стовідсотково мають перейти на нове меню з 1 січня.