Дієтичне харчування: як його організовують у школах Кіровоградщини

UA: Cуспільне мовлення

У школах Кіровоградської області 178 учнів харчуються за спеціальним меню, розповіла Суспільному фахівець з харчування обласного департаменту управління освіти Вікторія Шульженко. Це діти, які мають показання для дієтичного харчування через хвороби шлунково-кишкового тракту та ті, які мають алергічні реакції на лактозу та глютен. Що це за речовини та як організовують дієтичне харчування у школах?

Реформа харчування у школах триває. Скільки шкіл у Кіровоградській області перейшли на меню Євгена Клопотенка? Як змінилась робота кухарів? Що кажуть про нове меню діти та їх батьки? Суспільне підготувало серію матеріалів, щоб дізнатись, як працює реформа у перший місяць навчального року.Для того, щоб школяр харчувався за спеціальним меню, батьки мають надати у школу медичну довідку від лікаря. У разі потреби безлактозного чи безглютенового харчування – довідку від алерголога. Школи не мають посади дієтолога, відповідно, призначити потрібне харчування може лише лікар, говорить Вікторія Шульженко.

Додаткового фінансування чи технологічних потужностей для організації такого меню не потрібно, говорить Вікторя Шульженко. "Якщо дитині не можна вживати молока, готують страву на воді, якщо це дієта №5, тобто не можна смаженого, їжу готують на пару".

Про невелику кількість дітей, які харчуються дієтично, говорить головна спеціалістка управління освіти Кропивницького Ірина Сидоренко: "Можливо, це ще зумовлено тим, що раніше основні вимоги до дієтичного харчування були такі: менше солі та цукру. А зараз загальношкільне харчування містить менше цих добавок".

Що таке безлактозна та безглютенова дієта?

Дитячий лікар Ольга Мороз розповіла: лактозне несприйняття – коли у людини не достатньо ферменту для правильного засвоєння лактози. Її містить не тільки молоко, а й всі молочні продукти, включно вершкове масло. Глютен – це елемент злакових. Він міститься у пшениці, житі. Його немає у гречці, рисі та кукурудзі. Тож це враховується у безглютеновому меню.

Вживання продуктів, які не засвоюються організмом, викликають метеоризм, нудоту, біль у животі, діарею.

Обстеження на брак таких ферментів коштовне. Його не роблять у поліклініках, а тільки у платних лабораторіях, каже Ольга Мороз: "Через те цих дітей може бути більше, ніж ми думаємо".

Що відомо

Нові норми харчування школярів затвердив кабінет міністрів з 1 вересня 2021 року. Усі школи стовідсотково мають перейти на нове меню з 1 січня 2022 року.