У Києві 22 липня відкриється перша ретроспективна виставка творчої спадщини Майї Симашкевич

Про це повідомили в прес-службі Музею театрального, музичного та кіномистецва України.

Відкриття виставки «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич» заплановане 22 липня, у день народження Майї (Міліци) Симашкевич, першої дипломованої художниці театру і кіно України.

Ювілейну експозицію на сьогодні вважають найбільшою кінографічною колекцією в Україні. У виставці представлять роботи періоду першої половини ХХ ст., унікальні архівні матеріали: ескізи, рукописи, креслення, фото, пов’язані з історією українського кіномистецтва 1929–1941 років, частково з історією театрально–модерного мистецтва МО «Березіль» Леся Курбаса періоду 1923–1928 років та історією музично–драматичного театру імені Івана Франка у місті Станіславові (тепер Івано–Франківськ) у перші роки по завершенню Другої світової війни.

Зокрема на виставці демонструватимуться фільми модерної художниці-постановниці Майї Симашкевич, які відкрили світові Україну і вплинули на розвиток світового кінематографу, а також всесвітньовідомі фільми, створені у співдружності з режисерами-новаторами:

кіно-епос «Коліївщина» за Т. Шевченком (1933);

перший звуковий фільм-опера «Наталка Полтавка» І. Котляревського у музичному обрамленні М. Лисенка (1936) у постановці І. Кавалерідзе;

історично–біографічний фільм «Кармелюк» (1931) Ф. Лопатинського (згодом обвинуваченого в націоналізмі і розстріляного у 1937 р., як і актор театру «Березіль» С. Шагайда – виконавець головної ролі Устима Кармелюка);

«Вершники» Ю. Яновського у постановці І. Савченка (1939);

перша кольорово–звукова картина, що вийшла на екрани – «Майська ніч» М. Гоголя, зрежисована М. Станковичем (1940);

«Кармелюк» Г. Тасина (1938), у якому мисткиня М. Симашкевич разом із славетним В. Кричевським створювали на історичному ґрунті візуально–пластичний світ боротьби українського народу ХІХ cт., пробуджуючи історичну пам'ять українців в роки сталінського терору. Їх автографи закарбовані на шедевральних ескізах до фільму.

«Майя Симашкевич, попри те, що здебільшого творила в часи сталінського терору, володіла абсолютним відчуттям правди й справедливості і з безстрашною звитягою відтворювала на екрані дух українського народу, його історію і традиції народного героїчного епосу. Створений нею пластичний кіносвіт працював на незалежність держави Україна й став надбанням нації та всього людства на віки», - зазначили організатори виставки.

Відкриття виставки відбудеться в приміщенні Музею театрального, музичного та кіномистецтва України на вулиці Лаврській, 9. Початок запланований о 18:00 22 липня.

Автор ідеї і куратор виставки: Галина Процев’ят – завідувачка відділу історії кіно.

Художнє оформлення: Ігор Білецький – живописець, художник театру і кіно, член Спілки художників України і Національної спілки театральних діячів України.