Про колективні травми й ідентичність: у Києві покажуть театральну інсталяцію “Волинська Історія”

Літературна газета

Що сьогодні значить “націоналізм”? Як він сприймається і чи має могутню силу, як раніше? Ці питання ставить театральний проєкт “Волинська Історія”, який розповідає про трагедію на Волині у 1943-44 роках. Про це повідомляє suspilne.media.
Автори проєкту розповідають, що в подій, які відбулися на Волині, є дві назви: для України це — “Волинська трагедія”, а для Польщі — “Волинська різанина”. За цими запитами у Google можна знайти дві протилежні версії історії. До сьогодні ця біла пляма ХХ століття залишається недослідженою, і час від часу про неї конструюють нову зручну “правду”, говорять творці театральної інсталяції.
Драматург проєкту Ден Гуменний спробував зробити синтез “політичної магії” пропаганди та театру. “Ми детально досліджуємо українські, польські, німецькі та радянські документи різних років, щоб виявити особливості мови та аргументи, якими виправдовуються війни, репресії та інші насильницькі акти. Як ці аргументи повторюються? Які з них продовжують сьогодні працювати і керувати думками людей?”, — коментують автори проєкту.
Георг Жено, режисер проєкту, вважає, що не вирішені конфлікти минулого впливають на політичну ситуацію сьогодення:
“Минуле — а мова йде про жорстокі людські катастрофи — забувається легко, витісняється міфами, заростає переказами “історій очевидців”. Немає ніякої об’єктивної правди, а будь-яке дозволене розслідування продиктоване конкретним інтересом однієї зі сторін. Обидві країни продовжують діяти за логікою “правого міфу”: чим менше ми знаємо, тим більше можемо вигадати та використати це у корисливих цілях.
І ця історія каменем тягне донизу будь-яку спробу нових взаємин у ХХІ столітті: проявляє накопичену ненависть, почуття несправедливості, бажання помститися або зробити боляче у відповідь. А це три кити правого популізму, який стрімко підхоплюють деякі європейські політики”. Режисер проєкту Георг Жено виступає із власним розслідуванням. Його у західну Україну привела сімейна історія: дідусь, який все життя приховував своє минуле, виявився родом з Волині. Дідусева “згенерована” біографія дивним чином пов’язана зі згенерованою історією, що сталася тут майже 80 років тому.
“Німець у пошуку та в заочному діалозі зі своїм дідусем потрапляє на таємничу Волинь одночасно і як гоголівський Ревізор, і як лінчевський агент Купер. Він веде детективне розслідування: зустрічає у незвичайних обставинах людей і розмовляє з тими, хто причетний до створення “реміксів історії”, — ідеться у повідомленні.
Вхід на покази вільний за умови попередньої реєстрації.
Прем’єра театральної інсталяції “Волинська Історія” відбудеться 3 грудня 2021 року о 20:00 в перформативному просторі PostPlayLab (Київ, вул. Костянтинівська, 73-Б).
Прем’єра театрального фільму проєкту відбудеться 11 грудня на міжнародній онлайн-платформі Theatre 4 National Affairs.
Міжнародний проєкт Театру Громадян (Київ) та Agency for Safe Space (Гамбург) здійснюється за підтримки Goethe-Institut в Україні.

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.
Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/
“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.